Portret Kobiety

Pielęgnacja włosówWpływ promieni UV na włosy

Kosmetologia / Pielęgnacja włosówPopularność kosmetyków do opalania rośnie. To znak, że mamy świadomość negatywnych skutków opalania dla naszej skóry. A co z włosami? Ten temat jest wciąż traktowany nieco po macoszemu. Niesłusznie. Opalanie ma niekorzystny wpływ na włosy - zarówno opalanie w solarium, jak i "na zewnątrz". Warto mieć tego świadomość, szczególnie że przed negatywnymi skutkami opalania można się łatwo zabezpieczyć. Niszczące działanie UV dotyczy zwłaszcza wło-sów wcześniej uszkodzonych różnymi zabiegami fryzjerskimi (farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja itp.). Jednak warto pamiętać, że na kondycję naszych włosów wpływ mają także inne czynniki.

Oto one:

  • Wpływ środowiska - zanieczyszczone powietrze itp.
  • Gorąco - suszenie włosów suszarką, gorące lokówki, przyrządy prostujące włosy, opalanie - wszystko to niszczy oskórek włosa i powoduje wyparowywanie wody. Włosy stają się suche i łamliwe, tracą połysk. Właściwa odżywka do włosów może chronić je przed niewielkim lub średnim stopniem gorąca (np. w suszarce). Jeśli tylko to możliwe, pozwalajmy włosom, aby schły same. Obetnijmy je profesjonalnie u fryzjera, aby wyglądały jak najlepiej, z jak najmniejszą ingerencją z naszej strony (ta rada wiąże się z następnym, trzecim punktem).
  • Tarcie mechaniczne - szorstka szczotka lub grzebień (lub nawet dobra szczotka i dobry grzebień, używane zbyt często), sól pozostająca na włosach po pływaniu, nawet ocieranie głową o poduszkę, gumowe opaski czy gumki do włosów - wyrywają lub uszkadzają włosy. Dotyczy to zwłaszcza włosów będących "zaraz po umyciu", a więc mokrych, wilgotnych. Są one wtedy bardzo podatne na rozciąganie i pękanie.
  • Chlor zawarty w wodzie chlorowanej wypieka i uszkadza włosy. Niszczy nie tylko ich strukturę i kolor, lecz także osłabia włos w mieszkach włosowych. Dlatego sportowcy używają specjalnych ochronnych preparatów.
  • Dieta - brak odpowiednich substancji odżywczych, spowodowany zwłaszcza gwałtownym odchudzaniem, może doprowadzić do utraty połysku, łamliwości i wypadania włosów. Składniki diety ważne dla struktury włosa to aminokwasy, zawierające siarkę (głó-wnie L-cysteina) i podstawowe (niezbędne) kwasy tłuszczowe. Są one zalecane w kuracjach poprawiających kondycję włosów.
  • Tabletki hormonalne lub hormonoterapia zastępcza
  • Choroby
  • Leki

Opalanie
Jak już wspomniałam, opalanie uszkadza włosy. W jego wyniku stają się one wypłowiałe, suche, kruche i łamliwe. W rzeczywistości uszkodzenie włosów spowodowane przez promieniowanie UV jest nieodwracalne. Promienie ultrafioletowe rozrywają niektóre z wiązań białkowych we włosach. Za każdym razem gdy wystawiamy włosy na działanie słońca, promienie UV mogą niszczyć niektóre aminokwasy białek. Prowadzi to do osłabienia struktury włosa, a w konsekwencji do utraty przezeń wilgotności i jego odwodnienia. Mała ilość promieniowania nie ma dużego wpływu na zdrowe włosy (zwłaszcza gdy są to włosy ciemne), ale włosy zniszczone innym działaniem są, jak wspomniałam, znacznie bardziej podatne na uszkodzenie.

Solarium a warunki naturalne
Opalanie "na zewnątrz" (w naturalnym słońcu) różni się w pewnym stopniu od opalania w solarium. Po pierwsze latem ludzie z reguły godzinami wylegują się na powietrzu w pełnym słońcu. Szybciej dochodzi wtedy do przesuszenia i uszkodzenia zarówno włosów, jak i skóry. Słońce jest źródłem promieniowania UV o różnej długości fali, a także dostarcza różne ilości ciepła. Opalanie w solarium pozwala odpowiednio dawkować czas ekspozycji na promienie UV i regulować ich emisję. Ważne i bardzo korzystne dla nas jest także to, że urządzenia opalające są odpowiednio przetestowane i sprawdzone pod względem ich bezpieczeństwa i emisji promieniowania UV. Słońca, niestety, nie możemy przetestować. Co więc należy robić? Opalać się z umiarem.

Ochrona włosów
Gwałtowny rozkwit rynku kosmetyków solaryjnych świadczy o rosnącej świadomości w dziedzinie ochrony skóry przed, w trakcie i po opalaniu. Równie ważna okazuje się ochrona włosów. Należy używać odpowiednich preparatów do pielęgnacji włosów. Aby zapewnić im zdrowie i piękny wygląd, używajmy takich produktów, które będą je nawilżały, a zarazem chroniły. Należą do nich przede wszystkim preparaty zawierające proteiny, olejki ochronne i blokery chroniące przed promieniowaniem UV. Należy przykrywać głowę - to chroni sam włos, a także mieszki włosowe tkwiące w skórze głowy, no i oczywiście skórę głowy. Jeśli mamy zamiar opalać się przez dłuższy czas, warto spróbować następującej receptury: Wmasowujemy kilka łyżek stołowych oleju sezamowego we włosy i skórę głowy. Olej sezamowy zawiera naturalny czynnik chroniący przed słońcem SPF (sun protection factor). Dostarcza włosom wspaniałej ochrony i może zredukować uszkodzenia słoneczne. Dla dodatkowej ochrony można wymieszać olej sezamowy z dziesięcioma kroplami oleju z nasion marchewki, który jest bogaty w przeciwutleniacze.
Tak więc, przy zachowaniu kilku podstawowych zasad możemy skutecznie chronić swoje włosy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. A piękne, zdrowe włosy są wspaniałym dopełnieniem pięknej, zdrowej opalenizny.

Agnieszka Kobierzycka

www.solarium.pl
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: