Portret Kobiety

Portal / AktualnościDARBOVEN IDEE GRANT 2006 - konkurs dla kobiet z kreatywnymi pomysłami na własną firm

Ponieważ innowacja jest kobietą!
Jesteś kobietą i masz innowacyjny pomysł na własną firmę? A może niedawno wprowadziłaś taki pomysł w życie i stoisz na czele własnego przedsiębiorstwa? Jeśli tak, to twoja kreatywność i odwaga mogą zostać nagrodzone! 

DARBOVEN IDEE GRANT 2006 - konkurs dla kobiet z kreatywnymi pomysłami na własną firmęAlbert Darboven, Prezes rodzinnej firmy J.J. Darboven GmbH & CO. ufunduje w tym roku, po raz pierwszy w Polsce, nagrodę DARBOVEN IDEE GRANT - wyróżnienie dla kobiet realizujących nowatorskie idee biznesowe. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy do 31 sierpnia przesłać na adres firmy wypełniony formularz zgłoszeniowy. Na laureatkę czeka nagroda w wysokości 60 tys. złotych.

Społeczna odpowiedzialność biznesu to dla niemieckiego przedsiębiorcy Alberta Darbovena znacznie więcej niż puste deklaracje. Jego firma od lat angażuje się w różne projekty społeczne. Od 1997 roku najważniejszą inicjatywą J.J. Darboven jest wyróżnienie przyznawane niemieckim kobietom, które stawiają pierwsze samodzielne kroki w biznesie.

W 2006 roku po raz pierwszy DARBOVEN IDEE GRANT przyznana zostanie również w Polsce. O nagrodę w wysokości 60 tys. zł ubiegać mogą się wszystkie kobiety, które planują stworzenie własnej firmy, bądź te panie, które kierują założonymi przez siebie przedsiębiorstwami nie dłużej niż 3 lata.

- Nietrudno zauważyć, że świat biznesu wciąż zdominowany jest przez mężczyzn. Przedsiębiorcze kobiety z niekonwencjonalnymi pomysłami na własną firmę napotykają w nim na wiele przeszkód, do których często doliczyć trzeba stereotypowe postrzeganie ich roli w społeczeństwie. A przecież kreatywność i duch przedsiębiorczości nie są cechami przypisanymi jednej płci. Poprzez DARBOVEN IDEE GRANT chciałbym wspierać i promować kobiety, które nie boją się realizować własnych pomysłów. Wiem, że w Polsce jest wiele odważnych kobiet i pragnę zachęcić je do działania - mówi Albert Darboven, fundator nagrody.

Oceny zgłoszeń i ostatecznego wyłonienia laureatki konkursu dokona międzynarodowe jury.

DARBOVEN IDEE GRANT 2006 - konkurs dla kobiet z kreatywnymi pomysłami na własną firmęW jego skład wchodzą:
* dr Irena Eris - Prezes Firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris,
* W. Ewa Plucińska - Prezes Grupy Firm Doradczych EVIP,
* dr Anita Plantikow - naukowiec i przedsiębiorca, członek jury niemieckiej edycji
     IDEE-Grant.

Przewodniczącym jury jest prof. dr dr Volker Schaub, mediolański adwokat, przewodniczący jury niemieckiej edycji IDEE-Förderpreis.

Honorowy patronat nad nagrodą objęły: prof. dr hab. Irena Lipowicz, Ambasador
- Przedstawiciel Ministra Spraw Zagranicznych RP ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz prof. dr Gesine Schwan, Rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Koordynator ds. Współpracy Niemiecko-Polskiej.

- Wiele polskich kobiet realizuje się w biznesie. Jesteśmy w europejskiej czołówce krajów z najwyższym odsetkiem pań na wysokich stanowiskach kierowniczych.
W niektórych kręgach społecznych wciąż jednak panuje przekonanie,
że przedsiębiorczość to męska sprawa. Inicjatywy takie jak DARBOVEN IDEE GRANT mają na celu promowanie biznesowej kreatywności kobiet i zachęcenie ich
do przejścia na stronę pracodawców. Dzięki takim przedsięwzięciom może powstać wiele miejsc pracy, dlatego uważam, że należy je wspierać - mówi dr Irena Eris, członek jury nagrody.

Kryteria decydujące o zwycięstwie w konkursie to:

* Stopień innowacyjności i oryginalności pomysłu
* Osiągnięty lub przewidywany sukces rynkowy
* Osobiste zaangażowanie w projekt
* Liczba stworzonych miejsc pracy, względnie liczba planowanych zatrudnień

W Niemczech nagroda przyznawana jest od 1997 roku. Pomysły biznesowe nagrodzonych kobiet często bazują na ich osiągnięciach naukowych, ponieważ jednym z najważniejszych kryteriów konkursu jest innowacyjność. W 2003 roku główną nagrodę otrzymała lekarka Marita Stein-Konertz, założycielka firmy AutoTissue GmbH. Opracowała ona i opatentowała nowatorską technologię wykorzystywaną w operacjach przeszczepu zastawek serca. W 2005 roku zwyciężyła Birgit Mayer (WF Wabenfabrik GmbH). Jej firma produkuje płaty kartonu podobne do pszczelich plastrów przy wykorzystaniu papieru pochodzącego z recyclingu. Znajdują one zastosowanie m.in. w produkcji mebli oraz przemyśle samochodowym.  

Formularze zgłoszeniowe DARBOVEN IDEE GRANT dostępne są na stronie internetowej  www.darboven.pl. Kompletne zgłoszenia przesyłać można do 31 sierpnia 2006 na adres:

J.J. Darboven Poland Sp. z o.o.,
Kolejowa 54
84-230 Rumia.Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: