Portret Kobiety

MedycynaKorekcja powiek

Chirurgia plastycznaWygląd oczu i ich najbliższej okolicy ma bardzo duży wpływ na wyraz całej twarzy. To oczy najczęściej informują innych o naszym wieku czy stanie zdrowia. Dzięki zabiegowi chirurgicznemu możliwa jest korekcja powiek (nazwana przez lekarzy blepharoplastyką).

 

Jest to zabieg usuwający przed wszystkim nadmiar skóry, jak również przepukliny tłuszczowe powieki górnej i dolnej. Plastyka powiek może skorygować ich opadanie lub tzw. worki pod oczami - cechy które powodują, że pacjent wygląda starzej i bardziej zmęczony lub nawet przy nasilonych zmianach gorzej widzi. Zabieg ten nie usuwa zmarszczek, kurzych łapek i nie eliminuje ciemniejszych przebarwień pod oczami.

 

Korekcja powiek może być wykonana jako oddzielny zabieg, lub w połączeniu z liftingiem twarzy lub podnoszeniem łuków brwiowych. Poniższe informacje dają podstawę zrozumienia samej operacji - kiedy może zostać przeprowadzona, jak jest wykonywana, jakiego efektu można się spodziewać. Nie da to jednak odpowiedzi na wszystkie pytania, wiele zależy od indywidualnych cech pacjenta i chirurga plastycznego.

 

Kandydaci do zabiegu

Wykonanie zabiegu korekcji powiek górnych i dolnych może dostarczyć naszym pacjentom dużo pozytywnych doznań mimo iż zabiegi te są stosunkowo krótkie. Korekcja powiek może zmienić wygląd lub nawet samopoczucie pacjenta ale niestety nie zmieni go na tyle, aby osiągnąć perfekcję lub spowodować, aby inni ludzie traktowali inaczej.

 

Najlepszymi kandydatami do chirurgicznej korekcji powiek są zarówno mężczyźni jak i kobiety cieszący się dobrym zdrowiem, psychicznie zrównoważeni, których oczekiwania co do efektów są realne. Większość z nich jest w wieku powyżej 30 lat. Zdarzają się jednak pacjenci młodsi, u których rodzinnie występują „worki pod oczami".

 

Ryzyko

Kilka czynników medycznych powoduję, że korekcja plastyczna powiek jest bardziej ryzykowna. Zalicza się tu problemy z tarczycą; niedoczynność tarczycy, chorobę Graves-Basedowa, suchość oczu, łzawienie, nadciśnienie tętnicze i inne choroby układowe. Odklejenie siatkówki, jaskra, jest także powodem wymagającym wnikliwej uwagi, w takich przypadkach wskazana jest porada okulisty przed zabiegiem operacyjnym.

 

Jeśli zabieg jest wykonywany przez wykwalifikowanego chirurga plastycznego, komplikacje są rzadkie i zwykle niewielkie. Tym niemniej istnieje zawsze możliwość komplikacji, włączając w to infekcje, krwawienia lub reakcje na środki znieczulające. Można zredukować ryzyko postępując ściśle z zaleceniami chirurga przed i po zabiegu.

 

Małymi komplikacjami po zabiegach korekcji plastycznej powiek może być obrzęk w rogu powiek i niewielka asymetria w czasie gojenia lub bliznowacenia. Po zabiegu oprócz obrzęku może wystąpić również zasinienie powiek , które ustępuje w ciągu 7-14 dni

 

Planując Twoją operację

Niezmiernie ważna jest wstępna konsultacja z chirurgiem. Na konsultacji należy poinformować chirurga o wszystkich swoich dolegliwościach i przebytych chorobach. Równie ważna jest informacja dotycząca przyjmowanych leków i witamin, oraz palenia tytoniu.

 

Jeśli kandydat na operację leczy się u okulisty, używa szkieł kontaktowych lub nosi okulary wówczas o tym należy poinformować naszego chirurga. Zdecyduje on czy wskazana będzie dodatkowa konsultacja okulistyczna.

 

Konsultacja służy dokładnemu omówieniu oczekiwań pacjenta oraz ocenie stanu powiek. W jej wyniku pacjent z chirurgiem podejmuje decyzję co do zakresu korekcji powiek, czy operować zarówno powieki górne i dolne, czy tylko jedne z nich, czy zabieg uzupełnić innymi procedurami poprawiającymi oprawę oczu.

 

W trakcie konsultacji pacjent otrzymuje informację dotyczącą technikę zabiegu, zastosowanego znieczulenia i ryzyka związanego z leczeniem korekcyjnym. Ważne jest żeby omówić z chirurgiem swoje oczekiwania i wyjaśnić wszystkie nurtujące wątpliwości.

 

Przygotowanie do Twojej operacji

Nasz chirurg udzieli Ci pełnych wskazówek przedoperacyjnych, szczególnie dotyczących jedzenia, picia alkoholu i palenia tytoniu, oraz stosowania lekarstw i witamin. Uważne wykonywanie tych zaleceń i instrukcji pozwoli przejść korekcję powiek znacznie łagodniej Nie wolno zażywać Aspiryny i Vitaminy E na 10 dni przed zabiegiem.

 

  • Kobiety nie powinny być operowane w czasie trwania miesiączki.
  • Korekcja powiek jest wykonywana najczęściej w trybie ambulatoryjnym i jedynie w szczególnych przypadkach pacjent pozostaje po zabiegu w szpitalu
  • Należy pamiętać żeby zapewnić sobie transport do domu po zabiegu oraz niezbędną pomoc w ciągu kolejnych dni.

Rodzaj znieczulenia

Korekcja plastyczna powiek może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu operacyjnego i w zależności od wskazań medycznych.

 

Operacja

Plastyka powiek trwa zwykle od 1 do 2 godzin, w zależności od rozległości zabiegu. Jeśli operuje się zarówno powieki górne jak i dolne, chirurg prawdopodobnie zacznie operować od powiek górnych, a potem dolnych. W czasie typowego zabiegu chirurg robi nacięcia w miejscu naturalnych lini na powiekach, w miejscu zmarszczek na powiece górnej i pod rzęsami na dolnej. Nacięcia mogą być przedłużone na kurze łapki lub na kąty twoich oczu. Operując poprzez te nacięcia, chirurg oddziela skórę od leżącej poniżej tkanki tłuszczowej i mięśni, usuwa zbędny tłuszcz i wycina nadmiar skóry. Cięcia są zszywane przy pomocy bardzo cienkich szwów.

Po zabiegu

Po operacji powieki będą zdrętwiałe i napięte. Po ustąpieniu znieczulenia odczuwa się umiarkowany ból, który można opanować przy pomocy doustnych leków przeciwbólowych.

 

W ciągu kolejnych dni wskazane jest stosowanie zimnych kompresów w okolicy powiek celem redukcji obrzęku i siniaków. Rozmiar zasinień jest zmienny osobniczo - największe siniaki występują w ciągu pierwszych dni i następnie stopniowo ulegają wchłonięciu. Wielokrotnie zalecane jest stosowanie kropli celem zmniejszenia uczucia pieczenia i swędzenia oczu. W pierwszych tygodniach po zabiegu odczuwa się większe łzawienie oraz wzmożoną wrażliwość na światło.

  • Szwy są najczęściej zdejmowane po 4-5 dniach.
  • W okresie pooperacyjnym jest zapewniony stały kontakt telefoniczny z naszym chirurgiem.

Powrót do zdrowia

Oglądanie telewizji i czytanie książek jest możliwe już w pierwszej dobie po operacji.

 

Większość pacjentów powraca do aktywnego życia w ciągu 10 dni po zabiegu. Kobiety mogą po tygodniu stosować delikatny makijaż powiek. W przypadku przebywania na słońcu wskazane jest używanie okularów przeciwsłonecznych przez kilka tygodni.

 

Przez okres trzech tygodni należy wstrzymać się od uprawiania sportu i intensywnych ćwiczeń fizycznych. W pierwszym tygodniu po operacji nie należy spożywać alkoholu.

 

Twój nowy wygląd

Gojenie jest procesem stopniowym stąd blizny pooperacyjne mogą być zaróżowione nawet kilka miesięcy. Gdy staną się blade, wówczas najczęściej są całkowicie niezauważalne.

 

Natomiast efekty operacji utrzymują się przez wiele lat nadając twarzy młody i pogodny wygląd.

 

Właściwa pielęgnacja skóry twarzy i wystrzeganie się palenia tytoniu dodatkowo wspomagają skuteczności leczenia.

Poddając się tego typu zabiegowi warto skonsultować się z jedynym na polskim rynku bezpłatnym doradcą chirurgii plastycznej IQ Medica. Firma ta współpracuje z najlepszymi lekarzami w Polsce. Kliniki IQ Medica posiadają wszystkie wymagane certyfikaty, dzięki czemu pacjent ma pewność, że oddaje swoje zdrowie i urodę w dobre ręce.

 

Chirurgia plastyczna / Medycyna estetycznaIQ MEDICA


ul. Ostrobramska 101

04-041 Warszawa

www.iqmedica.com

 
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: