Portret Kobiety

Zdrowie i uroda / ArtykułyBorowina

Borowina to nie odwodniony torf używany do kąpieli leczniczych, okładów.  Borowiny (torfy, peloidy torfowe) należą do naturalnych substancji mineralnych, powstałych w skutek butwienia części roślinnych w środowisku wodnym z niewielkim dostępem powietrza i udziałem drobnoustrojów. Do lecznictwa wprowadzono po raz pierwszy na Orawie w Mariańskich Łaźniach w 1815r., a w Polsce w Krynicy w 1858r.

Substancje organiczne zawarte w borowinie - kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny i związki bituminowe regenerują uszkodzone tkanki, zwiększają ich ukrwienie oraz uaktywniają reakcje, które powodują wzrost metabolizmu komórkowego. Prowadzi do odtoksycznienia i oczyszczenia skóry. Mechanizm działania leczniczego borowiny polega na oddziaływaniu cieplnym, mechanicznym, powstałym w wyniku ucisku masy borowinowej na skórę oraz na wpływie zawartych w niej związków chemicznych i ciał o działaniu hormonów. W borowinie występują również w bardzo niewielkich ilościach hormony: progesteron, estradiol, estriol, testosteron i kortyzol. Ponadto istnieje też transport odwrotny tj. ze skóry do warstwy borowiny. W ten sposób skóra i organizm oczyszcza się, zjawisko to nazywane jest "dializą skórną".

Borowina znalazła zastosowanie w przypadku:

 

  • stanów bólowych i obrzęków po stłuczeniach, złamaniach, operacjach ortopedycznych lub wysiłku fizycznym,
  • dolegliwości bólowych pochodzenia reumatycznego czy artretycznego,
  • chorób kobiecych,
  • schorzeń naczyń krwionośnych
  • chorób układu krążenia w obrębie kończyn.

 

Borowina została wykorzystana również przy zabiegach modelujących sylwetkę, likwidujących cellulit oraz rozstępy Szczególnie duże stężenie aktywnych związków, wchodzących w skład preparatów do zabiegu, mają zasadnicze znaczenie przy odtoksycznianiu tkanek objętych cellulitem, a co za tym idzie znacznemu zmniejszeniu skórki pomarańczowej oraz utracie centymetrów poprzez miejscowe rozgrzanie tkanek i przyspieszenie metabolizmu komórkowego.

 

Katarzyna Krzysztoszek
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: