Portret Kobiety

Zdrowie i uroda / ArtykułyWinoterapia

WinoterapiaWino jest napojem alkoholowym, uzyskuje się je w wyniku fermentacji owoców. Najpowszechniej stosowanym owocem w produkcji wina są winogrona. Istnieją setki odmian, smaków i rodzajów wina. Nazwa „wino” wywodzi się od sanskryckiego vena - "ukochany". Pierwszym patronem miłośników wina był św. Marcin z Tours, urodzony w Sarabii. Święci Urban i Wincenty (którego imię jest grą słów: "vino" i "scent"- czyli "woniejący winem") zostali głównymi patronami właścicieli winnic i winiarzy.

 

Wino to trunek bogów. Jego historia jest równie stara jak historia ludzkości. Wykopaliska, zapiski babiloński oraz egipskie świadczą o tym, że wytwarzanie wina, jak i jego działanie odgrywało istotną rolę w życiu ludu. Wino było wykorzystywane w religijnych obrzędach, a także jako środek dezynfekujący oraz leczniczy. Wytworzenie wina przypisywane jest Noemu (według chrześcijan), jednak istnieją pisma potwierdzające, że pierwsze wina powstały 3000 lat przez Chrystusem, na Środkowym Wschodzie i Chinach. Za najlepszą winorośl w czasach faraonów była uznawana odmiana zwana Kankomet, była ona również  uprawiana w winnicach  Ramzesa III (1198-1167 p.n.e). To wino wzmiankowane jest ponad 200 razy w Biblii . Podobno to właśnie wino było częścią rytuału chrześcijańskiego i żydowskiego. 

 

Wino znalazło zastosowanie zarówno w starożytnej kosmetyce, kiedy to w Starożytnym Egipcie mniej zamożne kobiety nacierały skórę osadami po winie, nieświadome tego, że wykorzystują siłę działania kwasów owocowych, zwanych współcześnie alfahydroksykwasami. Jak i we współczesnej kosmetyce i kosmetologii tworząc nowy nurt Winoterapia. Winoterapia to doskonała propozycja dla osób przemęczonych, zestresowanych, chcących poprawić wygląd sylwetki.

 

Wino ma silne działanie pielęgnacyjne oraz lecznicze:

  • nawilża
  • odżywia
  • wzmacnia
  • wygładza

Winoterapia stanowi doskonałą metodę odmładzającą. Zawarte w winie polifenole mają działanie antyoksydacyjne tzn. obniżają poziom wolnych rodników w organizmie, dzięki czemu zabieg winny pomaga przeciwdziałać starzeniu się organizmu. Wino wykorzystywane jest również w zabiegach antycellulitowych. Zawarta w nim tanina, ma działanie oczyszczające naczynia krwionośne, pobudza krążenie. Dodatkowo zawarty w skórkach winogron resveratrol hamuje rozwój tkanki tłuszczowej i zwiększa spalanie tłuszczu, co może wydłużyć życie nawet o 30 proc. Zabieg oparty na działaniu wina stymuluje metabolizm tkankowy, pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Eliminuje również toksyny oraz zapobiega zatrzymywaniu wody w tkankach.

 

Katarzyna Krzysztoszek

 

 

 

 
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: