Portret Kobiety

Zdrowie i uroda / ArtykułyMenopauza

MenopauzaKażda z nas bez względu na wiek chce wyglądać ładnie i atrakcyjnie. Kobiety z trwogą myślą o zbliżającej się menopauzie, traktując ten okres jako koniec kobiecości, czują, że tracą swoją pełnowartościową rolę w społeczeństwie, poprzez fakt, że same dla siebie stają się mniej wartościowe i godne uwagi. Wiele z nas myśli również o zdrowotnych konsekwencjach tego zdarzenia, a także niedogodnościach fizycznych i psychicznych związanych z wiekiem menopauzalnym, dodatkowo ból i strach potęguje fakt, że temat menopauzy bardzo często przemilczany jest przez prasę kobiecą, ponieważ niewygodnie jest mówić o starzeniu się organizmu, dlatego mamy nadzieję, że uda nam się pokazać, że menopauza nie jest chorobą, że wszystkie kobiety przechodzą menopauzę, jak również to, że możemy się do niej przygotować, a także bardzo dobrze radzić sobie w jej trakcie.

 

Słowo „menopauza" wywodzi się z łacińskiego zwrotu „cesatio menstruorum", oznacza dosłownie ostatnie krwawienie miesięczne. Termin po raz pierwszy pojawił się w 1821 roku we wstępie do francuskiej publikacji de Gardanne'a - „De la menopouse, ou de l'age critigue des femmes". Menopauza stanowi przełomowy moment w życiu kobiety, poprzedzony wieloletnim procesem od aktywności rozrodczej do początków starzenia się, jest to czas zwany potocznie klimakterium, w okresie tym następuje stopniowe narastanie niewydolności hormonalnej jajników. Według definicji WHO, Światowej Organizacji Zdrowia to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Okres menopauzy występuje najczęściej pomiędzy 45, a 55 rokiem życia.

 

W Polsce termin klimakterium, (menopausa, climacterium, climax) naprzemiennie stosowany jest ze słowami przekwitanie i menopauza, jest to prawidłowe, jeżeli odniesiemy się do objawów, jakie towarzyszą kobietom podczas zmian hormonalnych, jednak należy pamiętać, że w przypadku terminologii medycznej, menopauza oznacza ostatnią miesiączkę. Niektórzy lekarze stosują jednak terminy takie jak:. „kobieta w menopauzie", bądź „kobieta w wieku menopauzalnym" wynika to z faktu, iż kobiety nie lubią sformułowanie przekwitanie, ani klimakterium, wiele z nas zaakceptowało termin menopauza, dlatego też lekarze określają w ten sposób jakże ważny, co burzliwy okres w życiu kobiety.

 

Podział okresów menopauzy

W czasie klimakterium możemy wyróżnić premenopauzę. Jest to okres występujący około 40 roku życia kobiety. Podczas niego kobieta nie odczuwa żadnych zaburzeń hormonalnych, w tym nieprzyjemnych zaburzeń psychicznych, jednak podczas badań zostaje stwierdzony podwyższony poziom gonadotropin przysadkowych (FSH). Jedynymi namacalnymi dowodami zmian w organizmie mogą być indywidualnie w zależności od kobiety krótsze lub dłuższe okresy krwawienia, a także objętość upławów może być inna niż normalnie. Kolejnym etapem jest tzw. perimenopauza, czas ten rozpoczyna się w połowie piątej dekady życia, koniec przypada na rok po menopauzie. W okresie tym mogą występować tzw. objawy wypadowe, związane jest to ze wzrostem poziomu gonadotropin przysadkowych. Charakterystyczną cechą dla tego okresu jest skrócenie cyklu miesiączkowego, przy czym krwawienie należy do obfitych. Okres, w którymi nie występuje krwawienie miesięczne, nazywane jest okresem pomenopauzalnym. Podczas badań stwierdzony jest wysoki poziom FSH, natomiast znaczne obniżenie estrogenów i progesteronu.

 

FSH z ang. follicle-stimulating hormone, jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Wydzielanie hormonu u kobiet zależne jest od faz cyklu miesiączkowego. Ganadotropina przysadkowa u mężczyzn ma za zadanie pobudzić syntezę testosteronu w komórkach Leydiga, natomiast u kobiet pobudza jajeczkowanie i syntezę progesteronu przez jajniki. W związku z wygaśnięciem czynności hormonalnych gruczołów płciowych, w okresie menopauzy obserwuje się

 

Zespół objawów okołomenopauzalnych

Wśród lekarzy funkcjonuje termin „objawy wypadowe", oznacza on wczesne objawy menopauzy, które są związane z ustaniem funkcji jajników w momencie przestania produkcji przez nie estrogenu należą do nich m.in.: uderzenie gorąca tzw. fala gorąca, pocenie się w nocy, bezsenność oraz wahania nastroju. Należy jednak zaznaczyć, że większość kobiet nie przechodzi tak dramatycznie tego okresu i jest on zdecydowanie łagodniejszy w swojej formie.

 

W trakcie klimakterium, kobiecie mogą towarzyszyć również inne objawy przekwitania, możemy je podzielić na naczynioruchowe, psychiczne, ze strony narządów płciowych i tkanki łącznej.

 

Naczynioruchowe

Uderzenia gorąca, bóle głowy, poty nocne

Psychiczne

Uczucie zmęczenia, drażliwość, bezsenność, zaburzenia koncentracji, osłabienie pamięci

Ze strony narządów płciowych

Suchość pochwy, zanikowe zapalenia pochwy, nawracające zapalenia dróg moczowych

Ze strony tkanki łącznej

Ścieńczenie skóry, zmniejszona aktywność gruczołów łojowych i potowych, bolesność stawów, kości, osteoporoza - utrata masy kostnej

 

Co się dzieje w skórze w okresie menopauzy?

Skóra jest barierą pomiędzy środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym, z wiekiem jej stan się zmienia. Przez całe życie musi walczyć z promieniowaniem słonecznym, działaniem zanieczyszczeń oraz szkodliwych czynników zewnętrznych.

 

Zaburzenia hormonalne mają wpływ na zmiany w całym organizmie, nie wyłączając skóry. Na naturalne starzenie się skóry mają wpływ czynniki genetyczne, hormonalne i środowiskowe, jedną z najważniejszych przyczyn chronologicznego, czyli naturalnego starzenia się skóry ma wpływ okres menopauzy, kiedy dochodzi do dysfunkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego. Dowodem na hormonozależność skóry może być zjawisko nagromadzenia się estrogenów w warstwie podstawnej naskórka. Estrogeny mają również wpływ na powstawanie ciałek lamelarnych, które są częściami składowymi lipidowego płaszcza ochronnego naskórka. Należy jednak pamiętać, że przebieg zmian w skórze jest indywidualny dla każdej kobiety.

 

W momencie spadku poziomu hormonów płciowych w skórze pojawiają się niekorzystne zmiany, zwłaszcza na twarzy. Obserwuje się je zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej.

 

W wyniku spadku poziomu hormonów w naskórku dochodzi do spowolnienia podziału komórek, następuje również ścieńczenie jego warstw. Redukcja gruczołów potowych i łojowych przyczynia się do odwodnienia naskórka, a także uszkodzenia bariery lipidowej naskórka. Istotny jest fakt, że zmiany te nie dotyczą warstwy rogowej, liczba komórek, ani jej grubość nie ulega zmianie, jest to bardzo ważne ze względu na pełnione funkcje tej warstwy.

 

W skórze właściwej szczególnie widoczne są zmiany dotyczące budowy włókien kolagenowych. Włókna te ulegają degeneracji, stają się sztywniejsze, maleje ich gęstość ułożenia w skórze (Montagna W., Carlisie K). Według Brincata, gęstość kolagenu w skórze spada średnio o 2 % rocznie, zwłaszcza w pierwszych latach okresu postmenopauzalnego. Zauważalne są również zmiany w obrębie włókien elastycznych oraz zmniejszenie kwasu hialuronowego, przez co skóra właściwa traci swoje nawilżenie. W obrębie naczyń włosowatych dochodzi do pogrubienia ścian oraz zmniejszenie ich ogólnej liczby.

 

W okresie menopauzy skóra traci swoją elastyczność i sprężystość, staje się pogrubiona, pojawiają się na niej zmarszczki oraz różnego rodzaju pobruzdowania, w dotyku jest cienka, wręcz pergaminowa, dodatkowo jest sucha. W wyniku zaburzeń mikrokrążenia oraz spadku wydzielania melaniny charakteryzuje się bladością.

 

Menopauza w liczbach

1. W 1821 roku po raz pierwszy pojawił się termin menopauza

2. Okres postmenopauzalny trwa około 30 lat

3. Średnia wieku, kiedy występuje menopauza to 50 rok życia

4. W 1976 roku Strupmf scharakteryzował na fibroblastach skórnych receptory dla estrogenowych

5. W okresie perimenopauzy u około 40% kobiet cykle są bezowulacyjne

6. 30% kobiet miewa „objawy wypadowe"

7.Gęstość kolagenu w skórze spada średnio o 2 % rocznie, zwłaszcza w pierwszych latach okresu postmenopauzalnego.

 

Androgenizacja w okresie menopauzy

W wyniku obniżenia poziomu hormonów produkowanych przez jajniki, wzrasta poziom androgenów. Nasilenie tych zmian widoczne jest w szczególności na twarzy, w rejonach górnej wargi i podbródka, pojawia się nadmierne owłosienie. Problem ten może rozwiązać wizyta u kosmetyczki, która usunie owłosienie przy użyciu wosku lub możemy oddać się w ręce dermatologa, na zabieg laserowy. W przypadku hirsutyzmu u kobiet w okresie menopauzy można zauważyć również przerzedzenie włosów w okolicach łonowych i pachowych, oraz owłosionej skóry głowy.

Menopauza jest nieuchronnym etapem w życiu każdej kobiety. Nieprzyjemne objawy, o których pisaliśmy można złagodzić poprzez stosowanie odpowiedniej diety, gimnastyką, tak, aby każda kobieta mogła się nadal cieszyć pełnią życia.

 

Wpływ zastępczej terapii hormonalnej na skórę

W okresie Cesarstwa Rzymskiego kobiet nie dręczył problem menopauzy, ponieważ średnia długość ich życia wynosiła 25 lat, obecnie średnia wieku kobiet sięga 80 roku życia, co oznacza, że prawie 1/3 życia dotyczy życia po zaprzestaniu miesiączkowania. Leczenie hormonalne (HRT - zastępcza terapia hormonalna) może w dużej mierze przyczynić się do zahamowania powstawania zmian w skórze. Głównym zauważalnym efektem jest poprawa elastyczności skóry, poprzez wpływ hormonów na aktywność fibroblastów, odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego, oraz zahamowanie powstawania nadmiernego owłosienia w okolicach skóry twarzy.

 

Dieta w okresie menopauzy

W okresie menopauzy zmienia się przemiana materii u kobiet, bardzo łatwo wtedy złapać nadliczbowe kilogramy, warto więc zastanowić się co jemy. Ułożenie odpowiedniej lekkiej diety bogatej w witaminy, a w szczególności w przeciwutleniacze, pozwoli nam zmniejszyć dolegliwości i poprawi samopoczucie.

 

Uderzenia gorąca

Jednym z „objawów wypadowych", na które skarży się wiele kobiet w okresie menopauzy są tzw. uderzenia gorąca. Aby zwalczyć te dolegliwości należy uzupełnić poziom estrogenów w organizmie, pomocna będzie hormonalna terapia zastępcza, ale warto również rozpocząć przyjmowanie fitoestrogenów, czyli roślinnego odpowiednika estrogenów. W fitoestrogen bogata jest soja oraz siemię lniane. Soja jest również źródłem fosforu, wapnia, żelaza, potasu, cynku, magnezu, witamin z grupy B oraz kwasów tłuszczowych. Bardzo ważne jest również wyeliminowanie niektórych produktów spożywczych, które mogą przyczyniać się do podwyższenia ciśnienia krwi, zawierają one najczęściej kofeinę, należą do nich kawa, czekolada, czarna herbata, napoje gazowane np. coca-cola. Warto również zrezygnować z mocnych przypraw jak ostra papryka, czy curry. Podczas klimakterium niektóre kobiety szukają pomocy w ziołach i przygotowują napar ziołowy, który ma pomóc zwalczyć ten problem, warto uzupełnić codzienne napoje o herbaty z żeń-szenia, z aloesem, oraz zielone herbaty, które mają działanie regulujące przemianę materii oraz uspokajające.

 

Mieszanka ziołowa na falę gorąca: mieszankę przygotujemy wsypując po szklanego lub papierowego pojemnika ( pamiętaj, że foliowe opakowania niszczą lecznicze działanie ziół) po 50 g dziurawca i liścia ruty oraz 25 g rumianku i malwy czarnej. Napar przygotowujemy z jednej łyżki takiej mieszanki zalewając gorącą ( niewrzącą) wodą i pijemy po 15 minutach parzenia.

 

 

Źródła pokarmowe fitoestrogenów:

 

Warzywa strączkowe: fasola sojowa, soczewica, groch włoski, fasola szparagowa

Produkty sojowe: kasza sojowa, mleko sojowe, tofu

Zboża: pszenica, żyto, owies, chmiel, ryż, kiełki

Owoce, warzywa, nasiona: wiśnie, gruszki, jabłka, cebula, czosnek, marchew siemię lniane

 

Osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, który charakteryzuje się zaburzeniem budowy tkanki kostnej oraz zmniejszeniem jej masy. Osteoporozą najbardziej zagrożone są kobiety po menopauzie, u których dochodzi do przyśpieszonych procesów odwapnienia kości. Według statystyk, co czwarta kobieta w wieku 60 lat i co druga w 70 roku życia chorują na osteoporozę. Pierwszym etapem walki z tą chorobą jest eliminacja nieprawidłowych czynników dietetycznych, należą do nich: niska podaż wapnia, dieta wysokobiałkowa, niewystarczająca podaż witaminy D3, alkoholizm, nadmierne spożywanie kawy oraz palenie papierosów. Aby zapobiec degradacji kości trzeba uzupełnić dietę o produkty bogate w wapń takie jak ryby, warzywa z ciemnozielonymi liśćmi, produkty pełnoziarniste. Należy pamiętać, że najlepszym źródłem wapnia są przetwory mleczne, ponieważ wapń z produktów mlecznych jest przyswajalny w 30%, natomiast w produktach roślinnych zaledwie 10-13%. Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 1000 mg w pokryciu ich pozwoli nam spożycie: 3 szklanek mleka lub 2 szklanek mleka i 2 plasterków sera żółtego lub szklankę jogurtu naturalnego, 200 g sera twarogowego i 200 g sardynek lub szklankę kefiru, 100 g soi, 2 plasterki sera żółtego i 100 g boćwiny.

 

Serce w menopauzie

Rok opóźnienia wystąpienia menopauzy zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o około 2%. Oznacza to, że kobieta miesiączkująca po raz ostatni w 40 roku życia ma o około 20% większe ryzyko niż kobieta osiągająca menopauzę w wieku 50 lat. W wyniku zmian, które dzieją się w organizmie kobiety w okresie menopauzy dochodzi do wzrostu stężenia tzw. "złego cholesterolu", czyli LDL-cholesterolu, spada natomiast poziom HDL-cholesterolu, poprzez co zwiększa się zdolność krwi do tworzenia zakrzepów, zamykając światło tętnic mogą prowadzić do zawału. W diecie należy zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, zastępując je olejami roślinnymi, a także wprowadzić do jadłospisu warzywa, owoce, a także ryby.

 

Pielęgnacja skóry dojrzałej w domu

Skóra dojrzała wymaga delikatności i dbałości o szczegóły. Jedną z przyczyn jej wyglądu jest utrata wody, dlatego aby maksymalnie opóźnić proces starzenia należy ja nawadniać, poprzez stosowanie kremów nawilżających i odżywczych.

 

Jakie wybrać kosmetyki?

Preparaty te powinny posiadać filtry, ponieważ promienie UV w zdecydowany sposób przyczyniają się do starzenia skóry. Na podłożu skóry narażonej na promieniowanie powstają piegi, plamy soczewicowate oraz ogniska przebarwione. Warunkiem uzyskania dobrego efektu jest stosowanie preparatów codziennie, 365 dni w roku. Większość preparatów do skóry dojrzałej posiada w swoim składzie alfa-hydroksykwasy. Jest to grupa związków chemicznych, które wpływają na procesy keratynizacji. Wskazaniem do stosowania kosmetyków z kwasami AHA obejmują skórę przesuszoną, odwodnioną, ze zmarszczkami, szorstką w dotyku. W kremach do skóry dojrzałej spotykamy również witaminę A. Głównym zadaniem retinolu (witamina A), jest stymulacja odnowy komórek. Wpływa także na odnowienie włókien elastycznych, przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, które decydują o odpowiednim odżywieniu skóry. Kremy z retinolem poleca się w szczególności osobom w trakcie terapii przeciwzmarszczkowej, osobom starszym, ze skórą z zaznaczonymi cechami photoagig`u (fotostarzeniu) i z podwyższonym ryzykiem skórnej kancerogenezy. Należy pamiętać, że retinol bardzo szybko ulega inaktywacji, dlatego powinien być stosowany jako kuracja na noc, nałożony na skórę bezpośrednio przed spaniem.

 

Priorytet pielęgnacji skóry twarzy

Demakijaż jest jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji skóry twarzy, można posunąć się o stwierdzenie, że jest sprawą priorytetową. Pozwala usunąć z niej brud, kurz, a także zanieczyszczenia fizjologiczne takie jak pot, wydzielinę łojową, które utrudniają skórze właściwe oddychanie. W innym przypadku na twarzy mogą pojawić się zaskórniki, wypryski, będące konsekwencją zatykania się porów łojowych. Udowodniono, że połowa problemów ze skórą to efekt jej złego oczyszczania. Skóra traci świeży wygląd, staje się ziemista, szara, wygląda na zmęczoną. Preparaty stosowne, przy demakijażu spełniają funkcje nie tylko oczyszczającą, ale także pielęgnacyjną, składają się one, bowiem z substancji nawilżających oraz odświeżających. Należy pamiętać, o tym, że kosmetyki wykorzystane przy demakijażu powinny być odpowiednio dobrane pod względem potrzeb i rodzaju skóry.

Poprawnie wykonany demakijaż powinien wyglądać następująco; przed rozpoczęciem zabiegu należy zabezpieczyć włosy opaską, a następnie dokładnie umyć ręce. Przed wykonaniem demakijażu twarzy, należy wykonać demakijaż oczu. Następnie na twarz nakładamy mleczko lub śmietankę, bądź inny preparat myjący i dokładnie rozprowadzamy go po twarzy opuszkami palców, wmasowując, aby substancje oczyszczające połączyły się z osadzonymi na skórze zanieczyszczeniami. Należy je usunąć wilgotną chusteczką lub wacikiem. Po demakijażu skóra wydaje się czysta, jednak w rzeczywistości znajdują się na niej resztki kosmetyków oraz zanieczyszczeń, które należy usunąć odpowiednim tonikiem. Należy pamiętać, że nieodpowiednio dobrany tonik może spowodować podrażnienie skóry, zabierając jej zbyt dużo wilgoci.

Demakijaż oczu - bardzo istotne jest wykonanie demakijażu oczu i usunięcie wszystkich kosmetyków z twarzy w tym tuszu i cieni do powiek. Źle oczyszczone rzęsy mogą się łamać, stają się kruche. Makijaż oczu zmywamy wacikiem z góry w dół zamkniętej powieki. Wacik można najpierw zwilżyć wodą mineralną lub przegotowaną wodą, odsączyć, a następnie nałożyć mleczko lub śmietankę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do demakijażu oczu w tym olejki, płyny, śmietanki, mleczka.

 

Pielęgnacja skóry w gabinecie kosmetycznym

Większość firm kosmetycznych wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientek, które chcą zachować piękny wygląd nawet w kwiecie wieku, oferując im profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Podstawowym ich celem jest zdecydowana poprawa wyglądu skóry poprzez zmianę nawilżenia, elastyczności i sprężystości skóry. Zabiegi te mają za zadanie pobudzić produkcję kolagenu oraz zapobiec skurczom tkanki podskórnej.

 

Aromaterapia w menopauzie - aromaterapia jest jedną z najpopularniejszych metod medycyny niekonwencjonalnej. W przypadku kobiet w okresie menopauzy możemy olejki zastosować w celu wzmocnienia i relaksu. W przypadku menopauzy stosuje się olejek geraniowy, który dodatkowo stosowany jest przy napięciach nerwowych, depresji, zaburzeniach w krążeniu, zmiennych nastrojach emocjonalnych.

 

Chirurgia estetyczna

Wiele kobiet decyduje się na zabiegi chirurgii estetycznej w celu poprawy swojego komfortu życia. W zakresie odmłodzenia skóry twarzy i ciała zabiegi te możemy podzielić na małoinwazyjne i inwazyjne. Do pierwszej grupy zaliczamy: ostrzyknięcie skóry twarzy, wypełniane zmarszczek, złuszczanie naskórka i głębszych warstw skóry, a także zastosowanie toksyny otulinowej. Do drugiej grupy włączone są zabiegi takie jak odsysanie tkanki tłuszczowej, korekta powiek górnych i dolnych oraz lift twarzy.
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: