Portret Kobiety

Zdrowie i uroda / ArtykułyKoloroterapia - otul się barwą

KoloroterapiaWpływ kolorów na zdrowie i psychikę człowieka jest znany od wieków. Wykorzystywała je medycyna chińska i egipska. Wierzono, że koloroterapia (color therapy) przywraca równowagę i harmonię w środowisku i organizmie człowieka. W sztuce leczenia Kraju Środka każdy organ powiązany jest z jakimś kolorem.

 

Współcześnie również coraz częściej wykorzystujemy kolory w niwelowaniu problemów natury zdrowotnej oraz psychicznej. Terapia barwą stanowi część medycyny niekonwencjonalnej. Coraz częściej zwracamy uwagę na to w jaki sposób kolor wpływa na nasze życie, samopoczucie i nastrój.

 

KoloroterapiaŻółty

 

Kolor słońca i optymizmu. Słoneczna żółć jest kolorem intuicji i nauki, stanowi symbol umysłu, intelektu oraz mądrości. Ma działanie pobudzające, ale nie denerwuje. Równowaga żółtego powoduje, że człowiek jest szczęśliwy, optymistycznie nastawiony do otaczającego go świata, a co najważniejsze akceptuje siebie.

 • Psychologiczna siła żółtego: Kolor ten oznacza figlarność, swawolę, żartobliwość, światło, kreatywność, ciepło, nadzieje, aktywność, wesołość, serdeczność, żywość, uniesienie oraz lekkie nastawienie do życia. Żółty ma także negatywne znaczenie: zazdrość, zdradliwość, tchórzostwo, starzenie się i chorobę, kłopoty, impulsywność.
 • Efekt kosmetyczny: Rozluźnienie i uspokojenie podrażnionej skóry, wzmocnienie naturalnego systemu ochronnego skóry, pobudzenie metabolizmu komórkowego
 • Kolory i organy, w których się znajdują: Splot słoneczny, żołądek, skóra, centralna część pleców, organy poniżej żołądka.

KoloroterapiaCzerwony

 

Jest wiele rodzajów czerwieni: ciepła, ognista, są warianty jasne i zimne, odcienie zbyt jasne wchodzące w róż, odcienie mieszane tj. fuksja oraz zbyt ciemne np. burgund. Kolor czerwony jest najbliżej Ziemi, z tego centrum rozpoczyna się życie. Nadmiar czerwonego w ubraniu powoduje rozdrażnienie, jednak jego niedobór również jest niebezpieczny ponieważ powoduje problemy z seksem, apatię oraz nieśmiałość.

 • Psychologiczna siła czerwonego: Kolor ten jest ekscytujący, wpływowy, radosny, agresywny. Oznacza miłość, zdrowie i energie. Czerwony jest żywiołowy, pobudzający. Kobiecie dodaje atrakcyjności i witalności.
 • Efekt kosmetyczny: Poprawa elastyczności i sprężystości skóry, regulacja gospodarki płynami, stymulacja zaopatrzenia skóry w tlen, pobudzenie tworzenia kolagenu.
 • Kolory i organy, w kórych się znajdują: nogi, zewnętrzne organy płciowe, krew, krążenie.

KoloroterapiaZielony

 

Elementem tego koloru jest powietrze. Zielony to symbol żyzności i wzrostu, obfitości, zasobności, dostatku, urodzaju. Kolor zielony kojarzy się z naturą, przyrodą, daje poczucie odprężenia i wyciszenia. Jeżeli ktoś z Was uwielbia kolor zielony i jego ubrania są właśnie w tym kolorze można przypuszczać, że brakuje mu wewnętrznej harmonii i dąży do uporządkowania swojego życia. Kolor zielony uwalnia od stresów i ran duchowych.

 • Psychologiczna siła zielonego: konsekwencja, pewność siebie, zależność. Kolor zielony przywraca równowagę, odpręża, uspokaja, likwiduje napięcia i bóle.
 • Efekt kosmetyczny: Uśmierzenie ogólnych problemów skórnych, wiązanie wilgoci, uspokojenie skóry, zmniejszenie zmarszczek spowodowanych przesuszeniem skóry. Pomaga w regeneracji komórek.
 • Kolor i organy, w których się znajdują: serce, klatka piersiowa, ramiona, łokcie, płuca.

KoloroterapiaNiebieski

 

Jest to pierwszy kolor z czakry zimnych, to kolor nieba i wody. Niebieski przynosi spokój, chłodzi, ściąga, ma silne działanie uspokajające. Kojący kolor niebieski oznacza wrażliwość, lojalność i oddanie naturze.

 • Psychologiczna siła niebieskiego: duchowość, religijność, sztuka, kultura, filozofia, chęć do życia.
 • Efekt kosmetyczny: Nawilżanie, wysubtelnianie skóry, znormalizowanie produkcji łoju skóry zanieczyszczonej i podrażnionej, ukojenie przy podrażnieniach skóry.
 • Kolor i organy, w których się znajdują: gardło, szyja, jama ustna, uszy, tarczyca, przewód pokarmowy, zęby, oskrzela

KoloroterapiaBiel

 

Jest kolorem, który oczyszcza, pozwala zostawić to co stare i przyjąć nowe. Działa ogólnie harmonizująco i tonująco, zapewniając równowagę w organizmie. Pobudza oranizm do walki z chorobą oraz uaktywnia czynniki odpornościowe organizmu. Biały kolor najchętniej noszą osoby, które nie lubią być ograniczane i starają się być za wszelką cenę niezależne.

 • Psychologiczna siła bieli: czystość, niewinność
 • Efekt kosmetyczny: Poprawa elastyczności i sprężystości skóry, regulacja gospodarki płynami, stymulacja zaopatrzenia skóry w tlen, pobudzenie tworzenia kolagenu
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: