Portret Kobiety

Zdrowie i uroda / ArtykułyDiagnostyka kosmetyczna

Diagnostyka kosmetycznaPrzeprowadzenie wywiadu z klientem oraz diagnostyki kosmetycznej jest niezbędnym elementem wstępu do każdego prawidłowo wykonanego zabiegu kosmetycznego. Bardzo często do salonów urody przychodzą kobiety, których stan skóry wymaga skierowania do lekarza dermatologa, bądź podjęcia współpracy z dermatologiem. Zareagowanie w odpowiednim momencie może się tylko przysłużyć się naszym klientkom, a nas uchronić przed konsekwencjami, które mogłyby wyniknąć, gdybyśmy podjęły się wykonania zabiegu w momencie dla tego niewskazanym.

 

Wywiad z klientem

 

Pierwszy zabieg kosmetyczny w nowym gabinecie jest dla każdej osoby dużym przeżyciem. Od przebiegu tej wizyty zależy, czy dana osoba odwiedzi nas ponownie, dlatego też należy przeprowadzić wnikliwy wywiad z klientem, a także wypełnić kartę klienta, pozwolą one nam na dobór odpowiedniej pielęgnacji zarówno gabinetowej jak i pielęgnacji w domu.

 

Podczas pierwszej wizyty klienta musimy zarezerwować dla niego więcej czasu, ponieważ należy przed wykonaniem zabiegu zapoznać go z gabinetem, pokazać gdzie może odłożyć rzeczy osobiste, gdzie znajduje się toaleta oraz przebieralnia, a także zapoznać z pokojem zabiegowym.

 

Zawód kosmetyczki ma charakter higieniczno-estetyczny, łączy w sobie kosmetykę pielęgnacyjną, leczniczą oraz upiększającą, ale pierwszą zasadą jest „ nie zaszkodzić", dlatego tak ważny jest prawidłowy wywiad z klientem.

 

Wywiad zaczynamy od wypełnienia karty, gdzie klient podaje nam swoje dane personalne oraz dane teleadresowe, następnie przechodzimy do pytań podstawowych tj.:

 

 1. Pytamy się klienta jak zdefiniowałby swoja skórę, czy jest ona według niego sucha, tłusta, a może mieszana (pytanie to pozwoli nam poznać pielęgnację klienta, jaką stosuje w domu)?
 2. Pytamy się klienta jak dotychczas wyglądała jego pielęgnacja, (jakie preparaty stosuje w domu, jeżeli istnieje taka możliwość prosimy o przyniesienie preparatów, z których najczęściej korzysta, bądź spisanie ich listy na kartce)
 3. Pytamy się, czy klientka korzystała z zabiegów kosmetycznych, jeżeli uzyskamy odpowiedź twierdzącą, pytamy się, jakie zabiegi były przeprowadzane)?
 4. Jaki jest stan zdrowia klienta (czy przechodził jakieś poważne choroby, jak wyglądało leczenie?
 5. Czy prowadził leczenie dermatologiczne skóry, (jeżeli tak, na jakie schorzenie, jaki miał działanie leki), jeżeli jest w trakcie leczenia przed podjęciem zabiegów kosmetycznych, należałoby się skontaktować z dermatologiem ?
 6. Jaka stosuje dietę, jak wygląda jego sposób odżywiania
 7. Pytamy o rodzaj wykonywanej pracy oraz warunki pracy
 8. Czy klientka jest w ciąży / czy karmi piersią?
 9. Czy jest alergikiem
 10. Czy pali papierosy?
 11. Czy pije alkohol?
 12. Czy korzysta z solarium (jak często)?
 13. Czy przyjmuje leki, (jakie, na co, jak długo)?
 14. Czy stosuje doustną lub iniekcyjną lub plasterkową antykoncepcje?
 15. Czy jest cukrzykiem?
 16. Czy ma metalowe implanty w tkankach?
 17. Jaki ma problem w pielęgnacji ciała / twarzy, w czym mamy mu pomóc, czego oczekuje po naszych usługach?

 

Tabela: Karta klienta

 

Imię:

 

 

Adres:

Nr karty:

 

Nazwisko:

 

 

Data urodzenia:

 

 

Data:

Diagnoza:

 

 

 

 

 

Pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym

 

Pielęgnacja domowa

Zabieg

Uwagi

Zabieg

Uwagi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Badanie skóry

 

Badanie skóry przeprowadzane przez kosmetologa dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod diagnostycznych, pozwala na ustalenie biotypu i fototypu skóry, określenie ilości lipidów powierzchownych, stopnia nawilżenia i elastyczności skóry. Diagnozę skóry można również przeprowadzić za pomocą wzroku oraz dotyku.

 

Bez względu na wybór metody, pierwszym etapem badania jest dokładne zmycie makijażu z twarzy.

 

Palpitacyjne badanie skóry

 

Dotykiem możemy zbadać gładkość skóry, jej napięcie, grubość tkanki tłuszczowej oraz jej elastyczność. Badanie wykonuje się poprzez chwycenie skóry pierwszym, trzecim i czwartym palcem, lekkie ściśnięcie i puszczenie fałdu skóry. Tą czynność powinno wykonać się w kilku miejscach oraz w zależności od czasu, w którym skóry powraca do normalnego położenia, określić jej sprężystość. Jeżeli skóra natychmiast się odpręża to znak, że elastyczność jest bardzo dobra. Gdy odpręża się po 10 sekundach - średnia, jeżeli natomiast trwa to dłużej to oznaka bardzo słabej elastyczności.

 

Lampa Wooda

 

Lampa Wooda jest aparaturą niezwykle często stosowaną do diagnozowania skóry. Lampa ta składa się czterech żarówek, które eksponują promienie nadfioletowe przez szklany filtr, zawierający tlenek potasu i niklu. Na podstawie zjawisk fluorescencyjnych możemy przedstawić diagnozę. Każde z miejsc na skórze charakteryzują się innym odbiciem np. cera normalna daje odbicie niebiesko-fioletowe, cera sucha blado-różowe, natomiast cera dobrze nawilżona odbicie ciemno-fioletowe, skóra tłusta jej odbicie jest w kolorze prawie czarnym. Lampa Wooda rozgrzewana jest przed użyciem około 3 minut. Odległość, jaką należy zachować pomiędzy klientem, a lampą to około 20 centymetrów.

 

Dermatoskop

 

Jest to przyrząd zawierający dwa cylindry kontaktowe. Jeden cylinder o średnicy 8mm do badania miejsc nierównych, takich, jakimi są między innymi przestrzenie międzypalcowe, paznokcie, kąt oka, okolica krocza i zauszna. Drugi cylinder o średnicy 2,5 cm służy do oglądania większych zmian na płaskich powierzchniach. Przed przystąpieniem do badania i przyłożeniu cylindra do powierzchni, nakrapia się ją cienką warstwą olejku imercyjnego. Badanie pozwala rozróżnić znamiona barwnikowe łączące, mieszane, dysplastyczne, czerniaka złośliwego, znamię błękitne, znamię barwnikowe, czerniaka młodzieńczego Reed, brodawkę łojotokową, naczyniaka, nabłoniaka barwnikowego, zmiany krwotoczne.

 

APARATY DO DIAGNOZOWANIA SKÓRY

 

EBUMETR - aparat służący do pomiaru zawartości tłuszczu na skórze oraz włosach. Badanie polega na przyciśnięciu głowicy z papierem pergaminowym do powierzchni skóry. Stopień zatłuszczenie papieru wskazuje na stopień natłuszczenia powierzchni skóry.

 

EWAPORIMETR - aparat służący do pomiaru transepidermalnej utraty wody. Na podstawie pomiaru parowania skóry można ocenić szczelność bariery rogowej. Przyrząd wyposażony w dwie głowice, które mierzą objętość wydzielanej przez skórę pary wodnej.

 

KORNEOMETR - aparat określa pojemnościową oporność warstwy rogowej. Służy do pomiaru wilgotności skóry.

 

KUTOMETR - aparat służący do pomiaru elastyczności skóry. Zasada działania jest bardzo prosta, tzn. poprzez specjalny otwór znajdujący się na powierzchni aparatu pod ciśnieniem jest zasysana skóra. Sonda zassie więcej skóry wiotkiej, a mniej skóry jędrnej.


MEKSAMETR - aparat służący do pomiaru poziomu melaniny oraz podrażnień skóry.

 

PEHAMETR - aparat służący do pomiaru odczyny pH naskórka. Prawidłowy odczyn skóry waha się w granicach 4,7 do 5,5 pH, czyli jest lekko kwaśny.

 

PROFILOMETRIA - metoda diagnostyczna służąca ocenie głębokości zmarszczek. Metoda polega wykonywaniu silikonowych odlewów skórnych, które poddawane są analizie trzema metodami, I-badania za pomocą mikroskopu elektronowego, II-analizie obrazu powsta­łych cieni, III-trój­wymiarowej profilometrii laserowej.

 

 

 

 

 

 
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: