Portret Kobiety

Zdrowie i uroda / ArtykułyPrzebarwienia skóry

Melanocyty - komórki barwnikowe,znajdują się w naskórku- w warstwie podstawnej( rozrodczej). Melanocyty zawierają barwnik skóry- melaninę. Melanina jest to pigment powstający w procesie melanogenezy. Jej wytwarzanie zależy od czynników genetycznych, hormonalnych, i zewnetrznych bodzców, takich jak promieniowanie ultrafioletowe. Kolor naszej skóry włosów, tęczowki oka zależy od ilosci melaniny. W różnych typach skóry przeważają różne odcienie melaniny( żółty, czerwony, brązowy i czarny). Im karnacja ciemniejsza tym więcej melaniny znajduje się w naskórku.

Melanina pełni bardzo ważną role, mianowicie chroni naszą skóre przed słońcem i jego szkodliwym działaniem. Pełni role naturalnego filtru ochronnego, ma zdolność do częściowego pochłaniania i rozpraszania promieniowania UV padajłącego na naszą skóre. Jednak pod wpływem różnorodnych czynników, dochodzi do nadprodukcji melaniny, do jej nierównomiernego rozłożenia w skórze, lub rozrostu komórek barwnikowych co uwidacznia się jako plamy- czyli przebarwienia.

Przebarwienia- zaliczamy do grupy zaburzeń barwnikowych. Są to wykwity w poziomie skóry, są niewyczuwalne w dotyku. Różnią się od otaczającej skóry zabarwieniem. Plamy są w kolorze od jasnobrunatnego, przez wszystkie odcienie aż do czarnego. Wielkość i kształt jest różna. Mogą być umiejscowione wszędzie, najczęściej jednak znajdują się w miejscach odsłonietych, eksponowanych na słońce.

Przebarwienia skórne dzielimy na:

 

Naskórkowe

 • Ostuda - występuje w wyniku wzmożonego wydzielania melaniny. Plamy o nieregularnych konturach najczejściej umiejscowione są na czole, policzkach, czasami na brodzie, bez poprzedzającego i towarzyszącego stanu zapalnego. Wystepuje głównie u kobiet. Częściej zauwżamy u brunetek niż blondynek. Pojawią się u kobiet w II połowie ciąży, najczęściej zniką po porodzie, lecz nie zawsze. Wykwity mogą nasilić się pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne ( także solarium). Nasilenie zmian pojawia się więc bardzo często w okresie letnim. Ostuda może wystąpić u kobiet stosujących leki hormonalne ( antykoncepcje, hormonalną terapie zastępczą).
 • Plamy soczewicowate - występują głównie na grzbiecie dłoni, ramionach, twarzy oraz dekolcie. Są koloru żółtobrunatnego po ciemnybrązowy. Są okrągłe, owalne, wyraznie ograniczone od zdrowej skóry. Długotrwala ekspozycja zmian na słońce powoduje, że plamy ciemnieją i pojawiają się nowe. Plamy soczewicowate lokalizują się dość głęboko, i trudno jest je usunąć bez pomocy doświadczonej kosmetyczki czy lekarza dermatologa.
 • Piegi - zlokalizowane na twarzy, dekolcie lub rozsiane na całym ciele. Są to plamki wielkości 1-4 mm, zwiazane z nagromadzeniem barwnika. Częściej wystepują u osób o jasnej karnacji, jasnych i rudych włosach. Przybywa ich po opalaniu. Można ograniczyć ich pojawianie się poprzez systematyczne stosowanie preparatów ochronnych o wysokim SPF. Z wiekiem ubywa nam piegów, jednak mogą za to pojawiać się plamy soczewicowate.
 • Przebarwienia pozapalne- rozwijają się na podłożu stanów potrądzikowych. Pojawiają się również po poparzeniach skóry.

 

Skórne - są to przebarwienia sięgające skóry właściwej. Melanina zlokalizowana jest w warstwie brodawkowej.

Mieszane - posiadają cechy zarówno naskórkowych jak i skórnych przebarwień.

Przyczyny powstawania przebarwień:

 

 • promieniowanie słoneczne, solarium
 • ciąża
 • menopauza
 • zastępcza terapia hormonalna
 • doustna antykoncepcja
 • choroby wątroby
 • nadczynność tarczycy
 • niewydolność nadnerczy
 • zapalenie przydatków
 • stosowanie preparatów światłouczulających (antybiotyki, środki uspokajające, przeciwdepresyjne,moczapędne, zioła- dziurawiec,arcydzięgiel)
 • kosmetyki zawierajace alkohol

Profilaktyka

Cały rok chronimy skóre filtrami nie niższymi niż 25, a latem powyżej 30. W okresie letnim, co dwie godziny, albo po każdej kąpieli smarujemy ciało kremem z filtrem. Stosując antykoncepcje doustną, należy stosować ochrone przeciwsłoneczną, a najlepiej było by unikać oplania się i dluższego przebywania na słońcu. Należy zwracać uwage na preparaty światłouczulające, kosmetyki kolorowe, olejki zapachowe, perfumy, preparaty do pielęgnacji zawierające w swym składzie alkohol. W okresie letnim używać lekkich wód toaletowych, wolnych od alkoholi.

Preparyty na przebarwienia:


SVR Clairial - krem rozjaśniający do twarzy i ciała.
Należy stosować przynajmniej 2-3 miesiące, 2x dziennie. Zapobiega powstawaniu nowych przebarwień. Wskazany do skór z przebarwieniami o różnej etiologii: plamy posłoneczne, pozapalne, polekowe, powstające na skutek starzenia się skóry. Dodatkowo nażeży stosować ochrone przeciwsłoneczną.
Cena: ok 77,90zł/ 30ml.

Oceanic
- Melacerin - krem przeciw przebarwieniom skóry.
Redukuje miejscowe przebarwienia i zapewnia długotrwały efekt rozjaśnienia skóry.
Cena: ok 12zł/15ml.

Biodroga, mleczko do twarzy i ciała SPF 50+.
Zapewnia ochrone przeciwsłoneczną, fototrwaly, wodoodporny, hypoalergiczny. Wskazany dla skór z zaburzeniami
pigmentacji ( bielactwo, przebarwienia).
Cena: ok 58,30zł/100ml.

Flos- lek, seria wybielająca przebarwienia.

Krem przeznaczony dla skóry wrażliwej, skłonnej do nierównomiernej pigmentacji ( plamy, piegi). Krem może być stosowany pod makijaż. Preparat tworzy film ochronny, który zabezpiecza przed utratą wody z naskórka, chroni przed czynnikami zewnetrzynymi zakimi jak nagłe zmiany temperatury, wiatr, zanieczyszczenia.
Cena: ok 15,80zł/75ml.

Lierac, Correcteur Anti-Taches- żel rozjaśniający przebarwienia.
Należy stosowć 2-3 miesiące, 2x dziennie. Odbarwia, likwiduje obecność melaniny w zewnetrznych warstwach skóry. Zapobiega powstawaniu nowych przebarwień, zmniejszając ilość komórek produkujących melanine.
Cena: ok 102zł/30ml.

La Roche Posay, Mela-D SPF 15, krem na przebarwienia do twarzy.
Do codziennej pielegnacji skóry z przebarwieniami. Rozjaśnia, redukuje plamy barwnikowe, ujednolica koloryt skóry. Wskazany glównie przy plamach soczewicowatych, i w początkowym stadium przebarwień.
Cena: ok 79,90zl/30ml.

Soraya, Beauty Creator Attraction I.R., aktywny krem wybielający przebarwienia i plamy SPF 8.

Wspomaga proces wybielania przebarwień spowodowanych działaniem promieni słoneczych, wiekiem, zmianami hormonalnymi. Hamuje proces nadmiernej pigmentacji,rozjaśnia istniejące przebarwienia i ujednolica koloryt skóry. Wskazany do plam soczewicowatych, przebarwien posłoneczynch. Do wszystkich rodzajów skóry, szybko sie wchłania.
Stosować 1-2x dzienie.
Cenna: ok 93,90/30ml.

 

Stosując kremy na przebarwienia, musimy pamietać o kliku podstawowych rzeczach. Otóż przed przystapieniem do kuracji, należy dokładnie przeczytać ulotke kremu, aby wiedzieć czy nie ma ewentualnie przeciwskazań. Jesli nasza skóra jest wrażliwa powinniśmy najpierw wykonać test, czy przapadkiem nie wystąpi reakcja alergiczna. Kremy na przebarwienia powinno stosować się 2x dziennie, przez okres ok 6 mieiecy. Podczas całej kuracji należy pamietać stosowaniu kremów chroniących przed promieniowaniem słoneczynm i gwałtownymi zmianami tempreatury. Krem powinien zawierać filtr nie mniejszy niż SPF 15.
Decydując się na kuracje kremami- majac nawet do czynienia z plamami powierzchniowymi, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Terapia jest długotrwala, i należy ją systematycznie stosować. Pierwsze efekty mogą być widoczne po kilku tygodniach, a nawet i po paru miesiącach.

 

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym


Peeling kawitacyjny- wykonywany jest przy pomocy ultradzwieków, które w połączeniu z płynną warstwą na zwilżonej skórze wywołują zjawisko kawitacji, w wyniku której nastąpuje rozbicie komórek warstwy rogowej. Zabieg likwiduje płytkie przebarwienia i należy wykonać w 6-8 seriach co okolo 10 dni. Zabieg jest bezbolesny i można wykonac o każdej porze roku.
Cena: ok 50-100zł.

Peeling glikolowy- jest to złuszczanie kwasem glikolowym który otrzymuje się z trzciny cukrowej. Zabieg ma na celu rozklejenie spoiwa łączącego komórki zewnetrznej warstwy. Dzięki czemu dochodzi do złuszczenia zewnetrznych wastw naskórka. Stężenie preparatu waha się od 15-40%, przy pH 2,5-5. Wykonuje się w serii od 4-10 zabiegów. Do zabiegu nalezy się przygotować, stosując kilkanaśćie dni wcześniej kremy z niewielka ilośćia kwasow owocowych. Peeling rozjaśnia skóre i płytkie przebarwienia. Peeling glikolowy wykonuje się również w steżeniu 70%, jednak zabieg przeprwadza wówczas lekarz dermatolog. Efekt jest wtedy dużo szybszy. Zabiegi z kwasami należy wykoywać w okresie jesienno-zimowym, lub wczesną wiosną, ze wzgledu na małą ilość dni o dużym nateżeniu światła słonecznego.

Peeling azjatycki- znany także jako green peeling. Zabieg polega na średnio-głębokim złuszczaniu skóry, przy pomocy preparatu mineralno- ziołowego, przy jednoczesnym wykonywaniu odpowiedniego ucisku. W czasie zabiegu można odczuwać dyskomfort, zabieg może być nieprzyjemny.
Cenna ok 400-500zl

Mikrodermabrazja- zabieg powinna przeprowadzać doświadczona kosmetyczka lub lekarz dermatolog. Jest to peeling mechaniczny, polegąjący na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka przy pomocy kraształków korundu. Poprzez regulacje przepływu podciśnienia krysztalków, móżna kontrolować głębokość złuszczania. Zabieg jest bezbolesny, i nie utrudnia wykonywania codziennych czynności. Poleca się wykonanie seri 4-6 zabiegow.
Cena: 1 zabieg ok 180-250zł

Jeśli chcesz zobaczyc jak wygląda zabieg,to wejdz na strone
http://www.harmonylaser.com/video.htm
Należy posiadać program Quick Time Player.
Do ściągniecia na stronie:
http://www.apple.com/quicktime/download/win.html


Zabiegi firmowe:

Phyris- Vitamin Light- zebieg dla skóry zmęczonej, nieregularnej, skłonnej do przebarwień.
Cenna zabiegu: ok 130-150zł

 

Janssen Cosmeceutical- Zabieg wybielający Martrigel Whitening.
Cena zabiegu: ok 80-100zł

 

Clarena- Whitening- zabieg wybielająco- depigmentujący.
Cena zabiegu: ok 70-90zł

 

Flos Lek- White&Beauty- zabieg wybielający przebarwienia.
Cena zabiegu: ok 100zł

Germanine de Capuccini
- Whitencare- zabieg rozjaśniający i wyrównujący koloryt skóry.

 

Thalgo- Pigmentation Treatment- zabieg na przebarwienia.
Cena zabiegu: ok 140zł

 

Zabiegi u dermatologa

Krioterapia - melanocyty są wrażliwe na niską temperature. Ich rozpad następuje już w temperaturze -7C. Po zabiegu bardzo ważna jest ochrona przed przed promieniowaniem słoneczynym.

IPL - intensywne zródło światła oddziałujące na skóre wiązką światła na podobnej zasadzie jak laser, chociaż laserem nie jest. Laser emituje światło punktowo jednej długośći. Z kolei intensywnie pulsujące zródło światła IPL emituje fale różnej długości we wszystkich kierunkach. Dzięki temu mamy możliwość wykorzystać to do różnych zabiegów. Albowiem inna długosc fali jest potrzebna do terapii przebarwień, a jeszcze inna do depilacji czy usunięcia naczynek.

Peeling GlyKoPeel - jest to peeling dermatologiczny. Zawiera czynnik silnie złuszczający( kwas glikolowy), depigmentujący (kwas kojowy), związki łagodzące podrażnienia oraz witamine A, C i E. Na tydzień przed zabiegiem nie powinno wykonywać się depilacji, elektrolizy, dermabrazji i stosować preparatów drażniących skóre. Mężczyzni nie powinni się golić bezpośrednio przed zabiegiem. Należy wykonać serie 3-6 zabiegów, co 10-14 dni.

Peeling Yellow Peel - jest to peeling zawierający w swym składzie nastepujące kwasy: kwas retionolowy, kwas kojowy, fitowy, azelainowy, witamine C. Stosuje się przy przebarwieniech, nierównościach skóry, stany po wyleczonym trądziku młodzieńczym. Peeling jest wykonywany w miesięcznych odstępach czasowych.

Laserowe usuwanie przebarwień- melanina- barwnik - pochłania energie świetlną, która następnie zamieniana jest na ciepło. Podnosząca się temperatura komórek barwnikowych niszczy je, nie uszkadząjąc przy tym otaczającej zdrowej skóry.


Wszystkie te problemy, przykrości oraz wydatki można uniknąć, jeżeli przy skłonnościach do przebarwień, przy braniu leków będziemy ostrożnie korzystać ze słońca. Lepsza jest albowiem skóra jasna o równomiernym kolorycie, niż pokryta plamami.

 

Marta Osikowicz


Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: