Portret Kobiety

Zdrowie i uroda / Artykuły



Czekoladoterapia

czekolada_01_150Dotychczas najczęściej wytwarzana w postaci tabliczek czekolady, nareszcie przedostała się do gabinetów i salonów odnowy biologicznej. Słodki smakołyk okazał się antidotum na proces starzenia, dodatkowo  pobudzając  zmysły i poprawiając wygląd sylwetki.

 

Czekolada z azteckiego to Czoko-latl  inaczej napój kakaowy, łacińska nazwa Theobroma cacao odkrywa rąbek historii tego znakomitego wyrobu. Theobroma cacao składa się z dwóch członów theo, czyli Bóg oraz broma czyli pokarm, ponieważ czekolada uznawana była za boski przysmak. Nazwa ta została nadana przez szwedzkiego naukowca Karla Linneusza w XVIII wieku.

 

Historia czekolady rozpoczęła się dwa i pół tysiąca lat temu, już wtedy zaskarbiła sobie ona uznanie i szacunek. Stosowana jako waluta płatnicza, afrodyzjak, a także lekarstwo. Przypuszcza się, że pierwszymi, którzy poznali niewiarygodne właściwości czekolady był lud Olmeków. Zamieszkiwali oni tereny współczesnego Meksyku (Ameryka Środkowa). Po zniknięciu Olmeków tereny te zostały zaludnione przez Majów. Z ziaren kakaowca przygotowywali oni napoje, najczęściej wykorzystywane podczas obrzędów religijnych. Cywilizacja Majów skończyła się nagle, na ich miejscu pojawili się Aztekowie. Napój przez siebie przygotowany określali jak xococalt inaczej gorzka woda.

 

Do Europy dostarczył ją Krzysztof Kolumb, dokładnie 15 sierpnia 1502 roku. Stało się to dzięki przejęciu przez jego flotę łodzi handlowej Majów, którą napotkał u wybrzeży wyspy Guanaja. Na  jej pokładzie znajdowały się szaty, bawełna oraz ziarna kakaowca, które z niebywałą czcią traktowali Majowie, to zwróciło uwagę Kolumba na te przedziwne ziarna, wyglądem przypominające migdały. Dostarczywszy je na dwór hiszpański, rozpoczął rewolucję. Hiszpanie przygotowywali napój wyłącznie na ciepło, dodając do smaku cukier. W ten sposób powstał napój czekoladowy, który do tej pory podbija nasze serca smakiem.

 

Współcześnie wyciąg z ziaren kakaowca wykorzystywany  jest nie tylko jako półprodukt smakołyków, ale również jako istotny składnik preparatów pielęgnacyjnych. Czekolada kosmetyczna w swoim składzie zawiera miazgę, która stanowi około 50 % masy, oleje oraz składniki, które najczęściej mają działanie rozgrzewające typu chili, goździki. Czekolada kosmetyczna ma silne działanie antycellulitowe, dzięki swoim składnikom pobudza krążenie krwi, redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej, ma działanie stymulujące, regenerujące oraz wygładzające.

 

Na rynku drogeryjnym dostępne są linie produktów o zapachu czekoladowym, w tym peelingi, żele, balsamy oraz kremy do ciała. Są to najczęściej preparaty o działaniu modelującym, ujędrniającym ciało. Preparaty do pielęgnacji twarzy, najczęściej skierowane są do osób ze skórą suchą, zwiotczałą oraz skórą dojrzałą, ze względu na silne działanie odżywcze.

 

W gabinetach kosmetycznych można spotkać zabiegami z wykorzystaniem czekolady. Od pewnego czasu możemy mówić o nowym nurcie, mianowicie o Czekoladoterapii. Zabiegi przeznaczone są do pielęgnacji całego ciała, skóry twarzy, szyi i dekoltu.

Znaczna część czekoladowych zabiegów kosmetycznych  rozpoczyna się peelingiem bądź masażem z wykorzystaniem preparatów złuszczającyh , które mają  za zadanie przygotować skórę na przyjęcie substancji odżywczych. Kolejnym etapem zabiegu jest podgrzanie masy czekoladowej oraz nałożenie jej na całe ciało, następnie klientka owijana jest w folię czyli wrapping. Przez około 30 minut okryta kocem, odpoczywa upajając się zapachem czekolady. Po tym czasie następuje zmycie masy oraz przejście do ostatniej fazy zabiegu mianowicie masażu relaksacyjnego z wykorzystaniem kremu czekoladowego, niekiedy z drobinkami prawdziwej czekolady.

 

Efekty widoczne po zabiegu:

 • Uczucie relaksu, poprawa samopoczucie
 • Odprężenie, poprawa kolorytu skóry
 • Odżywienie skóry
 • Poprawa napięcia skóry
 • Wygładzenie, nadanie przyjemnej miękkości

Czekoladowe preparaty pielęgnacyjne:

 • Crema  AL. Cioccolato - ujędrniający krem do ciała, poj.500ml, cena: 63.00,-
 • Perlier - ujędrniający balsam do ciała z wyciągiem z kakaowca, poj.300 ml, cena: 95.00,-
 • Bielenda - wyszczuplający suchy olejek do ciała z wyciągiem z kakaowca, algami i cynamonem antycellulit Fitness Line, poj.200 ml, cena: 15.00,-
 • Dax Cosmetics - krem czekoladowy energetyzujący do twarzy i ciała Chocolate Cream, poj.150 ml, cena: 12.00,-
 • Dermika - mus czekoladowy z kompleksem modelującym amore co ciała, poj.250 ml, cena: 25.50,-
 • La Femme - peeling na bazie drobno zmielonych łusek kakaowca, poj.200 ml, cena: 46.00,-

 

Katarzyna Krzysztoszek




Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: