Portret Kobiety

Zdrowie i uroda / ArtykułyMuzyka w gabinecie kosmetycznym

USTAWA

z dnia 4 lutego 1994 r.

o prawie autorskim i prawach pokrewnych

 

Art. 116.

 

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 .

 

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

 

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu,

można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki

nie porusza ani nie wpływa

na podświadomość tak, jak muzyka

Dawid Crossby

 

Musica animae levamen - muzyka jest lekarstwem dla duszy. Muzyka wpływa kojąco na nasze wnętrze. Stanowi idealne uzupełnienie zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie kosmetycznym, pozwala się zrelaksować, odgrodzić od rzeczywistości, przenieść się w świat spokoju i harmonii. Jednak wykorzystanie muzyki w gabinecie niesie za sobą pewne konsekwencje, o których powinniśmy pamiętać, gdyż niewiedza w tym przypadku może być kosztowna.

 

Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych właściciele punktów usługowych w tym również salonów kosmetycznych, czy gabinetów odnowy biologicznej muszą uzyskać zgodę na rozpowszechnianie utworów muzycznych. Zgoda na wykorzystanie tych utworów przybiera formę umowy licencyjnej. Umowa zawierana jest między podmiotem gospodarczym (salon kosmetyczny, gabinet fryzjerski...),a ZAiKS-em. Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także zgodnie z zezwoleniem udzielonym przez ministra kultury i sztuki, ZAiKS jest organizacją zbiorowego zarządzania autorskimi prawami majątkowymi. Oznacza to, że obok swoich zadań jako organizacja autorska, Stowarzyszenie wykonuje na rzecz uprawnionych twórców wiele czynności określanych razem jako zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi. Umowę można pobrać ze strony internetowej ZAIKS-u. Po wydrukowaniu i wypełnieniu wniosku należy dostarczyć go za pośrednictwem poczty lub osobiście na adres dyrekcji okręgowej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS terytorialnie właściwej dla siedziby firmy.

 

Opłaty licencyjne są comiesięczne. Ustalane są przez inspektorów, którzy określając stawkę biorą pod uwagę kilka czynników m.in. powierzchnię lokalu, czy miejsce położenia lokalu, ceny wahają się  między 50 - 150 złotych. Inspektor może również określić, czy musimy starać się o licencję, jeżeli uzna, że muzyka wykorzystana w gabinecie nie służy dla potrzeb klientów, a ma jedynie za zadanie uprzyjemnić nam pracę możemy zostać zwolnieni z opłat. Jeżeli nie jesteście pewni, czy musicie uiszczać opłaty za wykorzystywanie muzyki w salonie, powinniście skontaktować się z właściwą jednostką organizacyjną ZAiKS-u w celu uzyskania informacji i pomocy.

 

Temat muzyki w punkcie usługowym należy potraktować poważnie ponieważ nawet osoba, która nieumyślnie łamała prawo podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku .

muzyka_02_201.jpg

 

Adresy:

Białystok: bialystok@zaiks.org.pl

Bydgoszcz: bydgoszcz@zaiks.org.pl

Katowice: katowice@zaiks.org.pl

Kielce: kielce@zaiks.org.pl

Kraków: krakow@zaiks.org.pl

Lublin: lublin@zaiks.org.pl

Łódź: lodz@zaiks.org.pl

Okręg Mazowsze: mazowsze@zaiks.org.pl

Okręg Poznań: poznan@zaiks.org.pl

Okręg Sopot: sopot@zaiks.org.pl

Okręg Szczecin: szczecin@zaiks.org.pl

Okręg Warszawa: warszawa@zaiks.org.pl

Okręg Wrocław: wroclaw@zaiks.org.pl

 

 

Katarzyna Krzysztoszek

 
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: