Portret Kobiety

SolariumNowoczesna ochrona oczu w solarium

Kosmetologia / Pielęgnacja oczuWyobraźmy sobie następującą sytuację: Chcemy wyjść wieczorem na kolację albo do kina. Wsiadamy do samochodu, ruszamy w miasto i nagle okazuje się, że prosta przejażdżka rośnie do rozmiarów wielkiego problemu. Reflektory samochodu zdają się nie działać, a uliczne lampy roztaczają oślepiającą aurę. Światło zdaje się zalewać nasze oczy, utrudniając rozpoznanie czegokolwiek, właściwą ocenę odległości. Frustrujące? Czy chcielibyśmy, żeby przydarzyło się to nam? Czy chcielibyśmy, żeby przydarzało się to naszym klientom? Raczej nie...

Objawy opisane powyżej to tzw. ślepota zmierzchowa, upośledzenie widzenia w nocy. Oko ludzkie nie jest w stanie przyzwyczaić się do zmniejszonej porcji światła, co znacznie upośledza zdolność widzenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zmiany wrodzone, wynikające ze starzenia się albo... opalanie bez odpowiedniej ochrony oczu. Dotyczy to w szczególności opalania w solarium.

Niebezpieczne promieniowanie
Jak już wiemy, lampy solaryjne emitują dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego - UVA i UVB. Obydwa mają destrukcyjny wpływ na niezabezpieczone oko. UVB to promieniowanie o krótszej długości fali. Może ono uszkodzić oko do głębokości soczewki. Znacznie groźniejsze jest promieniowanie UVA, które posiada znacznie większą długość fali. Jego destrukcyjny wpływ może objąć wszystkie części oka aż do siatkówki. Jednym z częściej występujących skutków działania ultrafioletu jest katarakta, czyli zaćma. To inaczej zmętnienie soczewki oka. Skutek jej występowania jest taki, że świat, który postrzegamy, wydaje się jakby zamazany, niewyraźny. Badania przeprowadzone w USA wykazały zależność pomiędzy niektórymi formami zaćmy i ekspozycją oczu na promieniowanie UV.
Jednym z eksperymentów, które wykazały powyższą zależność, było badanie 838 rybaków z jednego rejonu, którzy spędzili całe lata pracując na otwartych wodach. U tych, którzy nie używali okularów przeciwsłonecznych bądź kapeluszy, przypadki zaćmy występowały trzykrotnie częściej niż u tych, którzy używali tego typu zabezpieczeń. Zmiany chorobowe rozwijały się latami, początkowo nie były zauważalne, jednak z czasem urosły do rangi sporego problemu.

Leczenie operacyjne
Upośledzenie widzenia w nocy niemal zawsze ma swoje źródło w zaćmie. Oczywiście, istnieje możliwość operacyjnego leczenia tego typu schorzeń, jednak są to skomplikowane operacje. Wycina się chorą soczewkę i na jej miejsce wstawia nową, nieuszkodzoną, pobraną od dawcy. Jest to metoda wysoce inwazyjna, wiążąca się ze sporym ryzykiem. Niewykluczone są długofalowe niepożądane efekty. Z tych powodów operacje wykonywane są właściwe wyłącznie w przypadku bardzo poważnych uszkodzeń, na granicy ślepoty. Uszkodzenia mniej poważne nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego, a żadne inne metody nie zostały jeszcze opracowane. Ludzie z tego typu uciążliwymi schorzeniami muszą po prostu nauczyć się z nimi żyć.

 

solarium.pl

www.solarium.pl
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: