Portret Kobiety

SolariumGdzie się opalać?

Czy na plaży czy też w ogrodzie a może w solarium? Zdecydowanie najbezpieczniej jest w solarium, bo w przeciwieństwie do naturalnego słońca jesteśmy w stanie przewiedzieć się, jaka porcję promieniowania zaaplikujemy sobie podczas jednego seansu. Bezsprzeczne jest jednocześnie to, że na plaży z morską bryzą i szumem kokosowych, czy też innych palm spędza się czas dużo przyjemniej i jeśli robi się to z głową to przeciwwskazań jako takich nie ma. Pytanie "gdzie się opalać" stosunkowo często zadawane jest wtedy, gdy spotkamy się lub też słyszymy o braku kompetencji w salonach solaryjnych, w których seanse skończyły się poparzeniami. Jeśli poparzymy się z własnej winy na plaży to możemy mieć żal do samej /samego siebie, jeśli natomiast poparzono nas w solarium to odpowiada za to najczęściej personel - jeśli takowy w miejscu gdzie się opalamy jest. Ku naszemu zdziwieniu samoobsługowe salony spotkać można nie tylko na prowincji lub małych miasteczkach, ale i w ekskluzywnych nawet wielogwiazdkowych hotelach. Jeśli już jest personel to w większości przypadków jest on bardzo przypadkowy, a jego kompetencja ogranicza się do wiedzy na temat gdzie przycisnąć, aby włączyć urządzenie, ile skasować za minutę lub jednostkę opalania oraz ile doliczyć za tubkę tego czegoś w brązowej tubce, jeśli salon prowadzi sprzedaż kosmetyków do opalania. Ten brak kompetencji obsługi zakrawa na całkowicie nie poważne podejście właścicieli do prowadzonego biznesu. Jednak nie ma się co dziwić - właścicielem solarium często zostaje się z przypadku i zrządzenia losu. Salon może otworzyć każdy, kogo stać jest na zakup lub dzierżawę urządzenia opalającego i wynajem lokalu nadającego się do świadczenia tego typu usług. Na nieszczęście lokale, w których prowadzona jest większość tego rodzaju usług najczęściej nie spełniają wymogów budowlanych i nie posiadają sprawnych układów wentylacji.

Według badań przeprowadzonych przez redakcję czasopisma SOLARIUM w roku 2003, statystycznie tylko co dziesiąte solarium prowadzone było zgodnie z wszelkimi wymogami oraz lojalnie w stosunku do swoich klientów. Ale na bezrybiu i rak ryba - salony bez względu na stopień profesjonalizmu świadczonych usług przez całe lata dawały sobie radę i "jakoś się kręciły", czasami lepiej, czasami gorzej. W latach, gdy popyt wielokrotnie przekraczał podaż, nie miało to znaczenia, a klient przyzwyczajony był do zapisów i kolejek, tak więc szczęśliwy był ten, co dostał termin, i nie w głowie mu było wybrzydzanie. Na całe szczęście te dzikie czasy się skończyły i sam rynek wpłynął na ukształtowanie się branży. Jej szybkiemu rozwojowi pomogło również pierwsze polskie czasopismo branżowe SOLARIUM, wydawane już od roku 1999. Profesjonalizacja branży widoczna jest najbardziej w dużych miastach, gdzie na wzór zachodnich salonów powstają wielostanowiskowe komfortowe, klimatyzowane, czasami bardzo ekskluzywne studia, świadczące tylko i wyłącznie usługi solaryjne. Gwarancją profesjonalnej obsługi klienta nie jest jednak ani wygląd salonu, ani to, czy posiada on najnowsze dostępne na rynku urządzenia. Naturalnie w miłym klimacie i komfortowych warunkach na nowych urządzeniach opala się zdecydowanie przyjemniej, ale czy aby na pewno bezpiecznie? To jest zasadnicze pytanie, które powinno być stawiane równolegle do tego zadanego na wstępie: gdzie się opalać.

Należy się opalać tam, gdzie zagwarantowane jest bezpieczne opalanie. Bezpieczeństwo nie wyklucza wbrew utartej opinii uzyskania ciemnobrązowej opalenizny. W bezpiecznie prowadzonym salonie nie każdy uzyska ją jednak w trzy dni. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to nie urządzenia opalają, ale personel, który dobiera indywidualnie czas i moc urządzenia, na które kieruje swojego klienta, to dojdziemy do wniosku, że to właśnie on jest kluczowym i najważniejszym elementem solarium, w którym się opalamy - a nie wystrój lokalu czy samo urządzenie. Powinniśmy się zastanowić, komu powierzamy naszą skórę, będącą największym naszym organem. Czy możemy ją oddać w ręce "pierwszej lepszej" studentki dorabiającej w solarium przyciskaniem guzików i myciem łóżek? Mimo że nadrabia ona brak wiedzy często ponadprzeciętną urodą, nie będzie w stanie odwrócić biegu wydarzeń, jeśli dojdzie do poparzenia naszej skóry i zawsze będzie to nasza, a nie jej skóra. Oczywiście winić w takim przypadku najczęściej nie możemy studentki, która dorabia sobie w wolnym czasie, finansując w ten sposób studia oraz własną atrakcyjność (poprzez bezpłatne minuty pracownicze). Za brak kompetentnego personelu winić powinniśmy tylko i wyłącznie właściciela salonu. To on całkowicie odpowiada za to, co umie i co czyni jego personel. Skąd my, klienci, możemy się dowiedzieć, co prezentuje sobą personel? Jak możemy zbadać podejście właściciela do prowadzonej przez niego działalności? Jedną z gwarancji tego, że wybraliśmy odpowiedni salon, może być przynależność jego właściciela do ZPBS (Związku Pracodawców Branży Solaryjnej), który stworzony przez samych właścicieli powstał właśnie po to, aby profesjonalizować sektor usług solaryjnych i chronić go przed działalnością ludzi nieuczciwych i niekompetentnych. Przynależność do ZPBS daje właścicielowi i zarazem personelowi wolny dostęp do wiedzy na temat opalania oraz tego, jak profesjonalnie prowadzić salon świadczący usługi solaryjne. Całkiem bezpiecznie możemy się poczuć w salonie, na którego ścianach znajdziemy imienne, opatrzone zdjęciem obsługującego nas personelu certyfikaty ukończenia szkolenia organizowanego przez ZPBS. Taki personel z całą pewnością będzie umiał stworzyć indywidualny plan opalania, dobrać odpowiedni do cery kosmetyk, doradzić, jak szybko i bezpiecznie uzyskać głęboką i trwałą opaleniznę, jak przygotować swoją skórę do urlopu. W skrajnych przypadkach poradzi on nam zrezygnowanie czasowo lub też trwale z opalania w solarium, proponując np. użycie markowego samoopalacza. Więc gdzie się opalać? Szukajmy salonów opatrzonych logo ZPBS lub tych, w których czujemy się dobrze, a rozmowa z ich personelem utwierdza nas w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

 

Solarium

www.solarium.pl
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: