Portret Kobiety

Zdrowe nogi / ArtykułyGrzybica paznokci - kosmetologiczne korekcje zniszczonych płytek paznokciowych.

pppzn_grzybica.jpgKażda osoba trafiająca do gabinetu pielęgnacji stóp powinna mieć dokładnie obejrzane stopy. Doświadczona kosmetyczka często już na pierwszy rzut oka potrafi rozpoznać grzybicę paznokci bądź skóry stóp.

 

W przypadku grzybicy paznokci, bo nią zajmiemy się w tym odcinku, płytka paznokciowa jest zmieniona od dalszego brzegu paznokcia, może mieć różny kolor od białawego przez żółty do zielonkawego. Zależy to od rodzaju grzyba. Zajęty może być tylko jeden paznokieć, ale również wszystkie. Płytki paznokciowe są kruche, łamliwe, często pogrubiałe. W przypadku podejrzenia grzybicy zawsze należy skierować naszego klienta lub klientkę do lekarza w celu postawienia ostatecznej diagnozy oraz wdrożenia właściwego leczenia. W leczeniu grzybicy paznokci stosuje się środki miejscowe, jak również terapię doustną. Leczenie jest długotrwałe i wymaga cierpliwości.

 

Osoba, u której stwierdzono grzybicę paznokci powinna być jednocześnie pod opieką dobrze wyszkolonego gabinetu pielęgnacji stóp. Tam można przeprowadzić rekonstrukcję płytki paznokciowej zniszczonej przez przebieg grzybicy. Dzięki nałożeniu masy blokowany jest dostęp powietrza, które sprzyja rozwojowi grzybicy. W trakcie wykonywania zabiegu absolutnie należy pamiętać o pracy w rękawiczkach, stosowaniu maseczki na twarz (pył przy frezowaniu) i naprawdę drobiazgowej higienie.

 

Przystępujemy zatem do zabiegu

 

Pielęgnacja paznokci zajętych grzybicą polega na odpowiednim usuwaniu zajętych części paznokcia i chronieniu noworosnącej, zdrowej płytki paznokciowej. Staramy się, najlepiej przy użyciu odpowiednich frezów i frezarki usunąć tyle zajętej płytki paznokciowej ile można. Najlepiej używać w tym celu frezów ceramicznych (paznokcie delikatne) lub delikatnych frezów diamentowych (paznokcie grube). Po usunięciu za pomocą frezów zniszczonej płytki zaczynamy nakładać niewielką ilość masy do rekonstrukcji paznokcia. Rozprowadzamy ją po całej powierzchni paznokcia. Następnie na lekko wyschniętą masę układamy kawałek flizeliny tak, aby przykleiła się ona do płytki.

 

Po lekkim przyschnięciu masy z flizeliną nakładamy kolejną warstwę masy. Całkowity czas schnięcia warstw, pod wpływem powietrza może wynosić ok. 30 minut. Aby skrócić ten czas można zastosować lampy do suszenia akrylu.

Gdy warstwy na paznokciu będą odpowiednio grube i całkowicie wyschnięte, przystępujemy do jej obróbki estetycznej. Za pomocą właściwie dobranych frezów ceramicznych lub diamentowych kształtujemy protezę płytki paznokciowej, tak, by jak najbardziej upodobnić ją naturalnego paznokcia. Na koniec możemy zaproponować klientowi pomalowanie wszystkich paznokci, tak by były one w jednakowym kolorze. Dodatkowo klient powinien być pouczony o zapobieganiu ponownemu zakażeniu grzybicą. Możliwe jest to po zastosowaniu kremu bądź olejku pielęgnacyjnego do paznokci, zawierającego 1 procentowe stężenie clotrimazolu. Środek ten ma działanie antygrzybicze. Preparat z clotrimazolem należy stosować minimum 2 razy dziennie, wcierając w łożysko paznokcia. Dzięki temu noworosnącą płytkę chronimy przed ponownym zakażeniem grzybicą a nowy paznokieć jest lśniący i mocny. Bardzo ważne jest pozostanie pod stałą opieką gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp.

 

 

Aneta Drzażdżyńska

Powszechny Program Profilaktyczny Zdrowe Nogi

www.zdrowe-nogi.pl
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: