Portret Kobiety

Zdrowe nogi / Artykuły



Lekkie i piękne nogi w ciąży

Ciąża jest okresem, w którym kobieta w sposób szczególny musi dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Największym problemem wydają się być obrzęki kończyn, bolesność i ociężałość. Rozwiązanie wszelkich dolegliwości związanych ze stopami jest proste - wystarczy mieć dobrego specjalistę pielęgnacji stóp.

Teoretycznie podejście do pielęgnacji stóp w „stanie błogosławionym", niczym się nie różni od innych okresów. Niemniej, na pewne sprawy kobieta ciężarna i opiekująca się jej stopami specjalistka powinny zwrócić szczególną uwagę. W drugim trymestrze ciąży, gdy zaczyna wzrastać waga, gdy kobieta traci możliwość samodzielnego skracania paznokci, nasilić się mogą dolegliwości związane z wrastaniem paznokci. Między innymi dlatego warto w czasie oczekiwania na narodziny dziecka być stale pod opieką specjalisty pielęgnacji stóp, który regularnie (zalecane są wizyty raz w miesiącu) będzie wykonywał pedicure. Ze względu na zmiany hormonalne oraz wzrastający ciężar ciała w drugim trymestrze ciąży nasila się wysychanie skóry na stopach, co może doprowadzić do powstania bolesnych pęknięć. Należy pamiętać, aby najpóźniej wtedy zmienić obuwie na płaskie i wygodne. W związku z tym, że w czasie ciąży zwiększa się ciśnienie wewnątrzbrzuszne, wzrasta ryzyko pojawienia się żylaków. Przybieranie na wadze powodować może również powstawanie modzeli i odcisków.

Nie ma przeciwwskazań, by ciężarne nie mogły używać kosmetyków pielęgnacyjnych do stóp - wręcz przeciwnie, dobrze dobrane preparaty mogą przynieść ulgę obolałym stopom. Szczególnie zalecane są preparaty, które zawierają podwyższone stężenia mięty pieprzowej lub/oraz mentolu, np. Gehwol - Balsam odświeżający i chłodzący do stóp i nóg. Niemniej warto, przed ich użyciem zrobić próbę miejscową, aby sprawdzić czy dana substancja nie wywołuje alergii. Idealnym preparatem jest Gehwol Bein-Balsam, który zawiera wyciąg z kasztanowca i zapobiega powstawaniu żylaków oraz pękaniu naczyń krwionośnych. Inne to już mają działanie lecznicze, nie są kosmetykami. W przypadku wystąpienia nadmiernego zrogowacenia pięt, czemu często towarzyszy pękanie naskórka, należy na noc stosować Gehwol Schrunden Maść. Najlepszy efekt uzyskuje się zakładając dodatkowo bawełniane skarpetki. Należy pamiętać, że podczas ciąży zmysł węchu jest bardzo wrażliwy i u niektórych osób można zastosować jedynie preparaty o delikatnej nucie zapachowej (GEHWOL Krem Lipidro). Po uciążliwym dniu można zastosować kąpiele stóp w specjalnie do tego przeznaczonych solach. Naskórek zostanie zmiękczony i pozostanie wypielęgnowany. Ponadto kąpiel w letniej wodzie 36-36 Stopni C zmniejszy tendencję do obrzęków i przywróci uczucie świeżości.

Skutecznym odciążeniem stóp są też ortezy z żelu polimerowego. Przyjazne dla skóry, hipoalergiczne artykuły z żelu polimerowego GEHWOL delikatnie i miękko chronią palce, są wykonane z materiału o długotrwałej wytrzymałości, perfekcyjnie chroniącym przed uciskiem (ochrona wrastających paznokci, odcisków, modzeli).

W okresie, gdy nogi zaczynają mocno puchnąć, m.in. na skutek gwałtownego przyrostu masy ciała prawdziwą ulgę mogą przynieść masaże i ćwiczenia gimnastyczne. Masaże wykonywane przez specjalistę ułatwiają odpływ chłonki i pobudzają krążenie. W domu należy stosować ćwiczenia pobudzające mięśnie stóp i podudzi, co uruchamia pompę mięśniową i usprawnia krążenie żylne odciążając zastawki. Podczas siedzenia wystarczy naprzemiennie podpierać stopy na palcach i na piętach. Można również podnosić z podłogi chusteczkę. Nie wolno długo stać, ani siedzieć. Można moczyć stopy wraz z podudziami w letniej wodzie z dodatkiem soli lub stosować masaż prysznicem na przemian delikatnie zimną i letnią woda. Należy pamiętać, aby w ciąży nie stosować ekstremalnych temperatur. Jak najdłużej należy korzystać ze spacerów. W przypadku znacznej objętości brzucha aby zapobiec osłabieniu mięśni powłok brzusznych oraz żylakom trzeba stosować specjalny pas podtrzymujący. Przed planowanym porodem konieczne należy odwiedzić gabinet specjalistycznej pielęgnacji stóp. Zadbane, gładkie stopy to również komfort psychiczny dla matki podczas porodu. Pamiętajmy również, że po porodzie nie będzie zbyt dużo czasu dla siebie. Pielęgnację stóp należy kontynuować. To chwila tylko dla siebie, która potrzebna jest każdej matce.

 

dr n. med. Mirosława Gałęcka

PPP Zdrowe Nogi  

 

 




Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: