Portret Kobiety

Zdrowe nogi / ArtykułyGorące rady dla lodowatych stóp

Zimne stopyZimne stopy mogą utrudniać życie. Przez nie, przez cały dzień człowiek czuje się źle we własnej skórze. Gdy marzną stopy, cały organizm przełącza się na program "mrożenia" i tamuje ukrwienie. Wówczas cierpią na przechłodzenie nie tylko stopy i ręce, ale również błony śluzowe w nosie i gardle i przeziębienie gotowe.Często napięcia i bóle głowy są konsekwencją zimnych stóp. Dlatego też dla naszego zdrowia stopy powinny być zawsze ciepłe.

Wiecznie zimne stopy

Lodowate stopy powstają wówczas, gdy organy nie są dostatecznie zaopatrzone w krew i tlen. Naczynia zwężają się w najdalej położonych od serca częściach ciała jak ręce i stopy, i redukowany jest dopływ krwi. Jest to konieczny dla życia mechanizm obronny organizmu, mający na celu utrzymanie stałej temperatury ciała i co się z tym wiąże, ważnych procesów przemiany materii. Często zimne stopy są problemem wrodzonym. W takich przypadkach osoby marzną nawet w przegrzanym pokoju. Ale też za niskie ciśnienie, niedobór żelaza, zaburzenia w ukrwieniu, schorzenia tarczycy, albo reumatyczne dolegliwości mogą być przyczyną chronicznie zimnych stóp. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza.

Nie marznąć nigdy więcej

 • Zacząć dzień zmiennym prysznicem: nogi polewamy raz zimną raz ciepłą wodą. W ten sposób pobudzamy krążenie i ukrwienie.
 • Masujemy stopy, po dokładnym ich osuszeniu, rozgrzewającym kremem takim jak GEHWOL FUSSKRAFT ROT lub GEHWOL BALSAM ROZGRZEWAJĄCY. Zawarte w nich składniki: papryka i imbir sprawiają, że stopy jeszcze przez długi czas są ciepłe.
 • Substancje natłuszczające dostarczają suchej skórze składników pielęgnacyjnych i nawilżających, dzięki którym będzie znowu elastyczna i sprężysta.
 • Nosimy obuwie odpowiednie do stanu pogody. Do pracy najlepiej będzie, jeśli będziemy brali na przebranie lżejsze buty. Wkładki termo izolacyjne też chronią przed zimnem i wilgocią. A w domu zakładajmy skarpetki i kapcie.
 • Należy zwrócić uwagę, by buty nie były za ciasne, inaczej nie będzie można włożyć wkładki termicznej. Skarpetki nie powinny uciskać, w przeciwnym razie zakłócone będzie krążenie krwi.

Rozgrzewające rady na wieczór

 • Po całym dniu rozgrzewamy i ożywiamy stopy za pomocą kąpieli w odpowiedniej temperaturze (10 do 15 minut w wodzie o temp. 37ºC). Dodajemy do wody GEHWOL FUSSKRAFT Wärmebad-Konzentrat (koncentrat do kąpieli rozgrzewającej).Kamfora i ekstrakt z papryki rozgrzeją ponownie nasze stopy. Olejek z rozmarynu i igliwia sosny przynoszą ulgę i działają odprężająco na cały organizm.
 • Na koniec fundujemy naszym stopom masaż z użyciem GEHWOL FUSSKRAFT ROT lub GEHWOL BALSAMU ROZGRZEWAJĄCEGO. Następnie ubieramy ciepłe skarpetki i rokoszujemy się długo trzymającym się ciepłem. Najszczęśliwsi będą ci, którzy mogą sobie odpoczywać przed kominkiem.
 • Kto nie może spać z powodu zimnych stóp, powinien również na noc zakładać skarpetki. By pobudzić ukrwienie pomaga pocieranie stopy ostopę.
Program ciepłych stóp o długotrwałym działaniu

 • Zrezygnujcie z palenia. Nikotyna zwężą naczynia i stopy są gorzej ukrwione.
 • Chodźcie regularnie do sauny. Osoby chodzące do sauny nie marzną, ponieważ naczynia krwionośne są zahartowane przez regularną zmianę z gorącego i zimnego. Podobny efekt jest przy kąpielach zmiennych. Do tego potrzebujecie dwóch wanienek do kąpieli stóp: jedną z ciepłą ( 38°C) i z zimną ( 18°C) wodą. Stopy przemiennie kąpać 5 minut w ciepłej wodzie i 15 sekund w zimnej. Kończyć zawsze zimną.
 • Również regularne masaże stóp i gimnastyka sprawią, że stopy będą zawsze sprawne, i uregulują dopływ krwi i przez to receptory ciepła.

Aneta Drzażdżyńska

Na podstawie FUSSPFLEGE AKTUELL

www.zdrowe-nogi.pl
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: