Portret Kobiety

Zdrowe nogi / ArtykułyDlaczego latem puchną nam nogi

Dlaczego latem puchną nogiCzęsto się zdarza, że po całym dniu chodzenia, a jeszcze gorzej siedzenia wieczorem mamy spuchnięte stopy i podudzia. Skarpetki odciskają się wyraźnie, a ucisk palca pozostawia dołek. Takie objawy występują również u osób, u których nie stwierdza się niewydolności żylnej. Objawy te nasilają się w upalne dni.

 

Człowiek przystosował się do poruszania w pozycji pionowej, a jego żyły kończyn dolnych, których zadaniem jest odprowadzenie krwi, wyposażone są w system zastawek. Zastawki żylna zapobiegają cofaniu się krwi. Mięśnie kończyn dolnych podczas ruchu dodatkowo uciskają z zewnątrz na żyły wspomagając przesuwanie się krwi ku górze. Dzięki temu nasze serce może łatwiej pompować natlenioną w płucach krew znowu do kończyn i całego organizmu. Ciepło powoduje rozszerzenie się małych naczyń i krew dłużej zalega. Ułatwia to przedostawanie się płynów do przestrzeni pozanaczyniowej i m.in. powoduje obrzęki.

Jak możemy temu zapobiegać?

W ciepłe dni należy dbać o właściwą „porcję" ruchu. Jeżeli mamy zamiar długo siedzieć, udajemy się w podróż samolotem lub samochodem trzeba robić częste przerwy. Podczas przerw staramy się chodzić tym samym uruchamiając pompę mięśniową. Idealne byłoby obmyć stopy i podudzia chłodną wodą. Kojąca jest kąpiel stóp i brodzenie w chłodnej wodzie.

 

Podczas siedzenia należy próbować w miarę możliwości prostować nogi, stawiać stopy naprzemiennie na palcach i pięcie. Podczas upałów można stosować kremy chłodzące lub dezodoranty, którymi spryskujemy stopy i podudzia kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeżeli obrzęki bardzo się nasilają należy skorzystać z porady flebologa-specjalisty chorób żył.

 

Zdrowe Nogi

www.zdrowe-nogi.pl
Być może zainteresują Cię inne pozycje z tej kategorii: